„Na investování máme 80 milionů, vyrovnaný rozpočet bude mít celkový objem 190,98 milionů, což je nejvíc, co jsme kdy měli,“ uvedl tamní starosta Vladimír Měrka.  

Vysokou částku zdůvodnil vyšším výběrem daní v Česku, kterému se ekonomicky daří. Část vybraných daní se přerozděluje obcím. V Náměšti zároveň mají peníze z prodeje bytů v Husově ulici. Celkově finance utržené za městské bydlení dávají do speciálního fondu, z něhož pak můžou čerpat na potřebné stavební akce.

Husova bude rozbagrovaná

V roce 2020 se budou síťovat pozemky na rodinné domy v lokalitě Nad Příhořím za 26 milionů korun.

Obyvatelé lidnaté Husovy ulice se dočkají kompletní výměny všech vrstev vozovky, nových chodníků, opravených parkovacích míst i nového osvětlení v úseku, který naváže na předchozí rekonstruovanou část po křižovatku s ulicí Na Křemelkách. Vyčleněno je na to 6,5 milionu korun a firma bude pracovat celou stavební sezonu.

V sousedství zámku má město bytové domy. Ten s číslem 17, který se nachází v památkové zóně, projde příští rok obnovou za 15 milionů korun. Město zaplatí jen tři miliony, zbytek pokryje dotace.

„Bude se za částku 13 milionů korun pokračovat v budování přístavby odborných učeben Základní školy Komenského,“ přidal další akci starosta Měrka.

V Třebíčské ulici vede výš nad terénem kolem rodinných domů souběžná silnice s průtahem. Část silnice už je opravená, zbytek se bude rekonstruovat v příštím roce po křižovatku s ulicí Palackého, a to za sumu 4,5 milionu korun.

Sokolovna není u ledu

Neusne stavba cyklostezky podél řeky Oslavy, příští rok se připraví další úsek od lávky do Červených domků po zimní stadion, budovat se začne v roce 2021.

A zřejmě nejvýraznější a nejdiskutovanější plánovaná investice posledních let, rekonstrukce sokolovny, taky nemá zůstat u ledu. Připomeňme, že se ani opakovaným výběrovým řízením nepodařilo dostat na čásku únosnou pro rozpočet pětitisícové Náměště.

„Stále platí, že se potřebujeme vejít do 60 milionů korun. Jednáme s projektantem, chceme snižovat rozsah rekonstrukce. Nebude se dělat původně navržená zadní přístavba. Budeme v této věci usilovat o dotace. Když vše klapne, dodatečně se rekonstrukce sokolovny zařadí do rozpočtu v průběhu příštího roku,“ naznačil Měrka.