„Dodání prvních amerických vrtulníků je významný moment pro modernizaci armády, vrtulníkové letectvo se tím posouvá do 21. století. Zbavujeme se tak závislosti na ruské technice a přecházíme na moderní západní platformu dodanou významným spojencem," uvedla ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

Česká republika z USA kupuje vrtulníky systému H1. Celkem pořizuje osm víceúčelových strojů UH-1Y Venom a čtyři bitevníky AH-1Z Viper. Ve výzbroji nahradí ruské Mi-24V/35.

Příprava vykládky z letadla.
FOTO: Vojáci v Náměšti nad Oslavou už dostali první díly amerických vrtulníků

Kromě dvanácti nových vrtulníků armáda ze Spojených států amerických získá i osm starších strojů. Tyto vrtulníky čeká modernizace. Česko ji zaplatí z peněz, jež od USA dostane jako kompenzaci za techniku poskytnutou Ukrajině, kterou vojensky napadlo Rusko. Česká armáda pak bude mít celkem deset strojů Venom a stejný počet typu Viper.

Bitevníky Viper i víceúčelové stroje Venom vynikají podle zprávy ministerstva i systémem vlastní ochrany, utajenou komunikací či schopností přežití na bojišti. V porovnání s ruskými Mi-24 je také podstatně jednodušší jejich údržba.

Podle velitele vzdušných sil Petra Čepelky představují nové vrtulníky ucelený systém. „Vipery zajišťují ofenzivní leteckou podporu. Venomy samostatně nebo ve spolupráci s vipery zabezpečují blízkou palebnou podporu a logistiku," vysvětloval Čepelka.

Další výhodou je shoda v konstrukční i letové oblasti. „Piloti jsou schopni přecházet mezi jednotlivými typy. Systém H-1 umožňuje i výměnu dílů mezi Venomy a Vipery,“ připomněl velitel vzdušných sil. Česká armáda dostane s vrtulníky také příslušnou výzbroj: řízené rakety vzduch-země, neřízené střely a munici do kanónu a kulometů.

Vrtulník Mi-24 při ukázce pilotáže.
Soumrak ruských vrtulníků v Česku nadešel. Přicházejí modernější stroje z USA

Transportní letoun C-17 Globemaster americké armády dosedl na přistávací plochu náměšťské základny okolo poledne. S novými vrtulníky do České republiky podle zprávy dorazila i početná skupina amerických specialistů, kteří s českými kolegy v následujících dvou týdnech vrtulníky zkompletují, zprovozní a takzvaně zalétnou. Společně pak také na strojích provedou certifikaci.

V srpnu přiletí ze Spojených států mobilní výcvikový tým (MTT – Mobile Training Team), který začne od prvního září začne cvičit letecký personál 22. základny vrtulníkového letectva.

Zařízení pro simulátor k přeškolení personálu na nové vrtulníky Viper převzala náměšťská základna dvanáctého března. Provoz simulačního centra bude mít na starosti státní podnik LOM Praha.

Skupina pilotů a palubních techniků ze základny v Náměšti se už na nové typy vrtulníků UH-1Y Venom a AH-1Z Viper přeškolovala na americké základně námořní pěchoty Pendleton. 

Oficiální představení nových vrtulníků se v Náměšti nad Oslavou uskuteční už sedmnáctého srpna.