Mezi projekty, které chce mít radnice brzy na stole, je alespoň část víceúčelové stezky kolem řeky Oslavy. „Bude sloužit jako vycházková trasa doplněná odpočívkami a místy pro cvičení," přiblížil starosta Vladimír Měrka (SNK Pro město Náměšť nad Oslavou).

Celá stezka by měla měřit tři kilometry, první fáze počítá s vybudováním zhruba sedmi set metrů.

V příštích pěti letech by měla také vzniknout optická síť, která lidem zajistí sledování dění ve městě na zvláštním televizním infokanálu.

Pokračovat se má i v rekonstrukci chodníků. Na současné opravy v ulicích Vítězslava Nezvala, Petra Křičky nebo Ocmanická by měly navázat další v jiných částech města. V plánu je i výsadba zeleně. „Chceme ji vrátit do míst, kde byla z nejrůznějších důvodů vykácena, například na průtahu městem ve směru na Brno, i v nových městských částech," podotkl Vladimír Měrka.

Radnice také chce v nejbližší době založit Fond bydlení, do kterého by odváděla prostředky získané prodejem městských bytů. Z fondu se podle náměšťského starosty bude hradit příprava několika míst pro individuální bytovou výstavbu. Posloužit by k tomu mohly lokality Nad Příhořím nebo Nad Tratí.

Pro strategický dokument města, který řeší jeho budoucnost do roku 2020, hlasovalo při posledních jednáních devět ze čtrnácti přítomných zastupitelů. Tři byli proti. „Je to soupis věcí, které by město mohlo udělat. Nevyplývají mi z toho ale priority, ke kterým se má směřovat. Je to až příliš obecné," vysvětlil svůj negativní postoj zastupitel Aleš Sázavský (Změna! Rozhodnete?)

V programu rozvoje například postrádal konkrétní termín výstavby volnočasového centra pro mládež, které podle něj ve městě chybí. „Něco, kam by mohly přijít rodiny s dětmi a třeba s možností koupání tam strávit celý den, tady nemáme," poznamenal.

Podle starosty Vladimíra Měrky však plán pětiletého rozvoje není dogmatem a právě vybudování relaxační zóny s možností koupání by mělo být předmětem další diskuse. Už brzy by se tak podle něj mohlo rozhodnout, zda Náměšť bude mít krytý bazén nebo venkovní koupaliště.