Dostanou ji přímo v ordinaci. Lékař si ji musí v rámci poskytování preventivní péče nakoupit za své peníze a také ji vhodně uskladnit.

Kolik nakoupit?

Pojišťovna lékaři látku proplatí, až provede zdravotní výkon. Tedy až vakcíny pacientům, kteří mají nárok na jejich úhradu, naočkuje. Lékařům se to nelíbí, protože jim tím přibývá další starost. „Dali bychom dohromady, kolika pacientů se to týká, ale nevíme, kolik jich opravdu přijde. A nikdo nechce nakoupit vakcínu, která mu pak zbude a propadne,“ uvedla praktická lékařka ze Žďáru nad Sázavou Naděžda Prokšová.

Praktici nechtějí přicházet o peníze. Když si ale vakcín objednají málo, může se stát, že je budou muset narychlo kupovat, což také není možné ihned. „Mám objednáno jen asi čtyřicet vakcín pro samoplátce, kteří chodí pravidelně. S očkováním začneme v říjnu. Nechápu, proč měnit něco, co léta dobře fungovalo. Docílí se jenom toho, že bude očkovaných méně lidí,“ dodala lékařka Prokšová.

V lékárnách dostanou protichřipkovou vakcínu ti pacienti, kteří přijdou s receptem a látku si zaplatí. A také lékaři na žádanku. „Vakcínu si mohou koupit jak od distributora, tak v lékárně. Musejí ji ale nejdříve zaplatit a pak teprve vykázat pojišťovně. Přebytky jim bohužel zůstanou,“ sdělila předsedkyně

Okresního sdružení lékárníků ve Žďáře nad Sázavou Květa Benešová s tím, že vakcíny je rozhodně dostatek.

Některým pacientům, kteří mají nárok na úhradu z veřejného pojištění, se nová situace líbí. Tedy pokud pro ně lékař injekci má.„Nebudu muset s receptem do lékárny, a když nepůjdu hned k doktorovi, aby mě píchnul, nebudu muset vakcínu skladovat v ledničce. A v lékárně ušetřím třicet korun za recept,“ poznamenala Františka Vojtová ze Žďáru nad Sázavou.