„Do Cidliny jezdím hlavně za maminkou jako její nejstarší syn. Má tam krásně udržovanou okrasnou zahradu. Často mě doprovází i dcera,“ popisuje svůj vztah k obci Oldřich Pelčák.

Oldřich Pelčák má velké zkušenosti především v oblasti letectví. Vystudoval i vojenskou leteckou akademii v ruském Moninu. V roce 1976 byl společně s Vladimírem Remkem vybrán jako kandidát na let do vesmíru. „Nejdřív nás bylo osmdesát, potom čtyřiadvacet a nakonec osm. Teprve potom nám řekli, o co se vlastně jedná,“ vysvětluje Pelčák postup při vybírání kosmonautů.

Klukovské sny

Vladimír Remek se do kosmu podíval v roce 1978. Nechybělo ale mnoho a mohl letět nyní už čestný občan Cidliny Oldřich Pelčák. Spolu s Remkem byl jediným Čechem, který prošel u Moskvy v Hvězdném Městečku kompletním kosmonautickým výcvikem. Společně s ním odcestovala do místa výcviku i jeho rodina. Trénink byl velmi náročný a trval dva roky. Zkoušelo se přistání na vodě nebo přežití v divočině po nevydařeném přistání. Do poslední chvíle nevěděli kandidáti, který z nich se do kosmu podívá a kdo bude let sledovat ze země.

„Týden jsme tam ještě byli čtyři. Prošli jsme lékařskými vyšetřeními. Centrifugou nebo prohlídkou vestibulárního systému, který určuje, kde je pro naše tělo dole a nahoře. Tento systém byl při výběru nejdůležitější. A tak jsme zůstali my dva s Vláďou,“ vypráví Pelčák. Až pár dní před startem vesmírné rakety rozhodla státní komise Sovětského svazu, že do kosmu poletí posádka s Remkem a Pelčák s ruským kolegou a kamarádem Nikolajem Rukavišnikovem budou záložní posádkou.

Své paměti sepsal Pelčák v autobiografické knize s názvem Klukovské sny: Cesta do Hvězdného Městečka. „Je to především dětská knížka. Popisuje moje mládí až po výcvik v Hvězdném Městečku. Červenou nití celého příběhu je, že pokud chci něco dokázat, musím se snažit dělat to pořádně a především dobře se učit,“ popisuje ve zkratce svou knihu.

Do Cidliny jezdí Pelčák pravidelně a navštěvuje místní společenské a kulturní akce. „Oldřich Pelčák k nám jezdí poměrně často, především za svou maminkou, která je ve svých téměř devadesáti letech neskutečně vitální,“ říká starosta Cidliny Miroslav Smetana. Přes rok bývá Pelčák hlavně v Praze, je totiž předsedou pražské odbočky svazu letců. Pro obyvatele Cidliny pořádá předseda pražských letců besedy, diskuze a promítání videozáznamů, které sám natáčí a zpracovává. „Videa jsou mým velkým koníčkem. Natáčím různé rodinné akce a mám hodně filmů i z leteckých dnů, které jsem absolvoval. Letci jsou velmi zajímaví lidé, vstřícní jeden k druhému a navzájem si důvěřují,“ vysvětluje. Udělením titulu čestný občan ocenila obec nejen dlouholeté zásluhy Pelčáka pro republiku, ale také jeho charakterové vlastnosti.

Čestné občanství obdržela i jeho matka Jarmila Jurečková. Ta je dlouholetou chalupářkou v Cidlině. Přispívá i do obecního tisku s názvem Cidlinský senátní tisk. Na konci roku oslaví matka Oldřicha Pelčáka devadesáté narozeniny. „Paní Jurečková je neuvěřitelný člověk. Je stále aktivní a účastní se různých akcí v obci,“ popisuje Jarmilu Jurečkovou starosta.

Čestné občanství jí obec předala jako dárek k významnému životnímu jubileu a jako ocenění její životní moudrosti a nadhledu. Ocenění obdrželi z rukou starosty Miroslava Smetany pamětní list, květiny a poháry na víno s vyrytým znakem obce a nápisem „Čestný občan obce Cidlina“.

KATEŘINA DLABAČOVÁ