„Nevím, co přesně mi bylo, k doktorovi jsem s tím nešel. Ale celou minulou neděli jsem strávil v naší nejmenší místnosti. Nebyl jsem schopný vyjít z bytu. Zvracení se střídalo s průjmem. Myslím, že jsem to měl z ovoce a zeleniny, které jsem si koupil na trhu a možná je nedostatečně omyl nebo z grilovaných kuřecích steaků, které jsme dělali na zahradě s rodinou,“ říká.

Podle slov třebíčské hygieničky Hany Pavlasové jsou pro letní období nejtypičtější dvě nákazy – campylobakterií a salmonelou. Kde číhá největší nebezpečí? Pavlasová upozorňuje, že nejčastěji lidé , krom toho že si důkladně nemyjí ruce, dělají chyby při přípravě drůbežího masa, když grilují. Problematické jsou třeba i melouny. „Maso z drůbeže může být kontaminované campylobakterií, která způsobuje průjmové onemocnění. Kdo tomu chce předejít, musí dodržet několik důležitých zásad,“ zdůrazňuje Pavlasová.

Oddělené pomůcky

Především při porcování syrového masa je třeba pracovat na jiném prkénku, než na kterém je potom krájíme po sundání z grilu již hotové. I pomůcky je nutné důkladně omýt a používat odděleně. Hospodyňka, která jedním nožem nakrájí syrové nebo špatně progrilované maso a zeleninu na salát, zadělává na střevní potíže celé rodině. Dále je nezbytné, aby se drůbeží maso grilovalo nejméně 10 minut při 70 stupních Celsia. „Když je servírujeme, musí mít čirou šťávu, ne krvavou, stejně tak u kosti nesmí být krvavé,“ podotýká Pavlasová.

Proč se zrovna melouny mohou stát nakažlivou pastí? Protože obří povrch může být kontaminovaný po hnojení močůvkou v jižních zemích a močí hlodavců při přepravě. Kdo je důkladně nevydrhne kartáčem pod tekoucí vodou, než začne krájet, riskuje salmonelu nebo klidně úplavici. Stačí říznout nožem do dužniny.

Campylobacter je rod patogenních bakterií. Mají velmi široké hostitelské spektrum. Vyskytují se v trávicím traktu člověka i téměř u všech domácích a u velkého počtu divoce žijících zvířat. Drůbež je považována za hlavního hostitele. U člověka způsobuje střevní infekce připomínající salmonelózu. Přenášejí se nepřímo kontaminovanými potravinami a vodou i přímo kotaktem. Na vzniku kampylobakteriózy se také podílí nedostatečná hygiena při ošetřování, chlazení a zpracovávání masa v domácnostech. Kampylobaktery přežívají na potravinách skladovaných v chladničkách, částečně mohou přežít i mražení.

Salmonelózu způsobují bakterie rodu Salmonella. Přenáší se obvykle nakaženou potravou nebo kontaminovanou vodou, u dětí také fekál-orálně. Salmonelly se mohou množit prakticky v každé potravině, pokud má přiměřenou teplotu, vlhkost a pH. Pasterizace je zabíjí. Často onemocnění u lidí propuká po konzumaci nedostatečně opracovaného masa a vajec, případně výrobků obsahujících tyto suroviny. Inkubační doba je 6-48 hodin. Projevují se zejména průjmy - někdy i 20-30x denně s kolikovitými bolestmi, často též zvracením, horečkou a bolestmi hlavy. Může se dostavit dehydratace. Při léčbě se doporučuje hodně pít, jíst lehké potraviny (banány – obsahují draslík, rýže, později přidávat mléčné výrobky). Dále se může podávat živočišné uhlí, Endiaron, tablety Santax. Ošetřovací doba je cca 7-14 dní.
Zdroj: Wikipedia