Většina radnic na Třebíčsku od ledna zvýšila regulované nájemné o 19 procent.
„Podle zákona 107 z roku 2006 sbírky můžeme po čtyři roky každoročně zvedat nájmy. Využili jsme této možnosti a zdražili jsme na maximum, což nám daný zákon povoluje,“ zdůvodnil Jiří Kučera ze společnosti MAME, která spravuje byty v Moravských Budějovicích.
Nájemné tam podražilo v průměru o tři koruny za metr čtvereční podlahové plochy.

Také v Třebíči si lidé za městskou střechu nad hlavou připlatí, v bytech první kategorie téměř o šest korun za metr čtvereční. „V bytech standardních bude nájemné v rozmezí 21,69 až 25,62 korun, u bytů se sníženou kvalitou 15,36 až 18,58 korun,“ stručně vyčíslila vedoucí bytového odboru Bohumila Hynková.

Zdá se ale, že ne všichni plátci o tom vědí. Pro hlavu čtyřčlenné rodiny z nejmladšího třebíčského sídliště Na Kopcích byla tato informace nová.
„Před pár dny jsem platil obvyklou částku. Úřad nám zatím nic neoznámil, nepodepsali jsme novou smlouvu,“ divil se jeden z obyvatel třebíčského sídliště. Stávající zdražení se mu nelíbí. Nicméně míní, že pokud chce se ženou a dvěma dětmi bydlet, tak zaplatí i zvýšenou částku.
To budou muset i nájemníci v Jaroměřicích nad Rokytnou, kde se měsíční cifra za bydlení rovněž zvedla. A nejinak je tomu v bytech ve vlastnictvíNáměště nad Oslavou a Jemnice.

Letošní zvýšení regulovaného nájemného v městských a obecních bytech ovšem není konečné. Podle novely zákona z roku 2006 má zdražení ve čtyřech fázích probíhat postupně až do roku 2010.