Třebíč o šest korun

„V normálních bytech platili až dosud nájemci 20 korun za metr čtvereční, od prvního ledna se tato částka zvedne o zákonem povolené maximum na 26 korun. Jak se zdraží byty se sníženou kvalitou, budeme vědět až po jednání rady města, které se uskuteční 23. srpna,“ vysvětlil Pavel Kraus z odboru správy majetku města Třebíče.

Cílová částka, na které by se měl růst v roce 2010 zastavit, není jasná. „Původně to mělo být kolem 36 korun za metr čtvereční. Jenomže ministerstvo pro místní rozvoj každý rok stanovuje procento maximálního navýšení, o které se může nájemné daný rok zvednout. Záleží třeba na tom, jak se budou vyvíjet žaloby majitelů domů s regulovaným nájmem v Bruselu,“ upřesnil Kraus.

Ani v Moravských Budějovicích nepadlo poslední slovo. „Rada bude jednat 27. srpna. Ale pokud bychom brali v potaz zákonem stanovené maximum, zvedly by se ceny u bytů první kategorie ze 17,70 za metr čtvereční na 21,15,“ říká Jiří Kučera, jednatel společnosti Mame, která má na starosti správu městských bytů v Budějovicích.

O něco později se o konečném obnosu za pronájem bytů rozhodne v Náměšti nad Oslavou. Rada města bude zasedat počátkem září, do konce prvního školního měsíce pak budou muset pracovníci Služeb města Náměště nad Oslavou rozeslat informační dopisy nájemníkům, tak jak to ukládá zákon. „Ještě nevíme, o kolik se zvedne cena. Ale mohu říct, že byt první kategorie dnes stojí 18,31 a bude se moct maximálně zdražit o 19 procent,“ uvedla Jaroslava Němcová ze Služeb města Náměště.

Chcete bydlet? Tak zaplatíte

A co na to nájemníci? Zdražování se jim samozřejmě nelíbí, většina z nich nezbytnost tohoto kroku chápe. „Pokud chcete bydlet, tak to zaplatíte. Ale je to nepříjemné, když máte malé děti a zdražuje se skoro všechno. Nevím, jestli je lepší si koupit byt na hypotéku a zadlužit se na mnoho let dopředu,“ zhodnotila nájemnice z Třebíče, která si nepřála být jmenována.