Pronájem v Budějovicích vyjde na 3500 korun bez daně. „Zatímco v Telči je to tisícovka a v Dačicích dokonce jen 800 korun,“ uvedla.

Starosta Vlastimil Bařinka (Sdružení občanů Moravských Budějovic a hnutí Starostové a nezávislí ) přislíbil, že se tím městský úřad začne vážně zabývat.

Zařizování pohřbu blízkého člověka patří mezi nejhorší chvíle v životě pozůstalých. Odnést šaty do pohřební služby, tam vybrat rakev, text a podobu parte, domluvit poslední rozloučení včetně květin a vhodné hudby. Položky na finální faktuře naskakují a není to nic levného ani příjemného ke čtení. Neokázalý průměrný pohřeb stojí se vším všudy okolo třiceti tisíc korun, pokud se rodina rozhodne, že zvolí ne tu nejlevnější rakev a pronajme si smuteční obřadní síň, aby mohli přijít dát poslední sbohem i přátelé a známí.

„Polovina pohřbů se odehrává v kostele, ale dobrá polovina v obřadní síni. Udělejme něco pro lidi. Smuteční obřadní síň je stejný majetek města jako školy či školky,“ zdůraznila Kaňková. A jedním dechem dodala, že je mnoho lidí, kteří když zjistí, kolik pronájem stojí, přemýšlejí, zda vůbec budou obřad dělat.

„Musíme si uvědomit, že nejsou mezi námi jen takoví, kteří lehce vytáhnou z peněženky deset, dvacet, třicet tisíc. Někdo se kvůli důstojnému pohřbu svého blízkého musí i zadlužit,“ řekla.

Kaňkovou v této věci oslovilo tolik místních, že jí to začalo vrtat hlavou a dala si tu práci a začala zjišťovat cenové poměry v regionu. Nestačila se divit.

„Například v Třebíči chtějí za pronájem smuteční obřadní síně 1280 korun. Argumentovala jsem lidem, že se dalo dost peněz do modernizace naší budějovické síně. A nyní je opravdu mnohem lepší. Ale třeba ve Znojmě investovali devět milionů a chtějí za pronájem 1240 korun,“ uvedla další příklady. Sousední Jaroměřice pak účtují podle jejího zjištění včetně hudební produkce 2480 korun.

Kniha Kamenné zajímavosti na Třebíčsku.
Kamenné zajímavosti na Třebíčsku upozorňují na kašnu i zvoničku

Dotovaly by Moravské Budějovice obřady, kdyby lidé platili za pronájem smuteční síně méně?

„Zjišťovala jsem, kolik město dává technickým službám na běžnou údržbu budovy. Je to 10 tisíc korun měsíčně, to je 120 tisíc za rok. Plus když se vyskytnou nějaké drobné opravy nebo něco mimořádného, fakturují se,“ upřesnila Kaňková.

Město při průměrných 80 smutečních obřadech za rok získá 280 tisíc bez daně. Po zaplacení technickým službám zbývá 160 tisíc korun. Je nutné uhradit platby za energie a vodu. Podle odhadu zastupitelky to může být 60 tisíc korun ročně. Pak by městu zbylo 100 tisíc.

„Pokud tuto částku podělím 80 obřady, vyjde mi, že město na jednom vydělá 1250 korun. Kdybychom lidem o tuto část ponížili pronájem smuteční síně, platili by 2 250 korun bez daně. S daní 2720 korun. Pořád si myslím, že by město provoz síně nedotovalo,“ uzavřela svou finanční rozvahu Věra Kaňková.

Starosta Vlastimil Bařinka to přijal jako důležitý podnět v rámci soužití ve městě. „Musíme se na radnici podívat na náklady v poměru k ročnímu počtu pohřbů. Už jsem se domlouval s vedoucím odboru finančního Bohumilem Horníkem, aby mi přesně zjistil, jaké jsou ve smuteční síni platby za energie,“ řekl Bařinka. Podle toho, jaká čísla vedení města dostane, bude se rozhodovat dál.

Výstava betlémů v Příložanech.
OBRAZEM: Miniaturní betlém se vejde do dlaně