Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nahoře se ještě stavělo, dole už trénovalo

Třebíč - Dokončení střechy zimního stadionu provázela před lety obrovská nekázeň hokejistů. Tehdejší politikové přehlušili vedoucího stavby.

10.8.2009
SDÍLEJ:

SMUTNÁ HROMADA TROSEK. Snímky zachycují zhroucenou střechu stadionu v zimě 1976/1977.Foto: archiv Ing. Františka Svobody

Ing. František Svoboda byl stavbyvedoucím při zastřešování zimního stadionu v Třebíči.

Pane inženýre, mezi staršími zasvěcenými Třebíčany se dodnes vykládá, že přehmatů při stavbě zimního stadionu bylo tenkrát více?

Je to tak. V roce 1976 se bourala stará cihlová zeď kláštera. Ta si měla po odstřelu sednout a sesypat se. Ve zdi byly zazděné lešenářské trubky, o kterých nikdo nevěděl. Úlomky zdi se tak po odtřelu rozletěly do širokého okolí. V ulici Kateřiny z Valdštejna měly domy vytlučená okna.

Stavbu střechy provázala neuvěřitelná nekázeň hokejistů. Nahoře se ještě svařovalo a montovalo, dole se už ale přes přísný zákaz trénovalo.

Ano, bohužel. Stavební dozor dělal tehdy Ing. Milan Kotík. Na nebezpečí jsme oba několikrát upozorňovali ve stavebním deníku. Zbytečně. Dovolím si zápis Ing. Kotíka citovat: „Přes zákaz stavebního dozoru a stavbyvedoucího započal provozovatel TJ Elitex dne 7. října s provozem ledové plochy. Dne 9. října byla plocha poprvé použita hokejisty. Toto jednání je naprosto neslučitelné se stavební kázní na staveništi a odporuje všem předešlým dohodám. Ledová plocha se zásadně po dobu stavby nebude používat k tréninku. Při opakování této nekázně bude práce na stavbě okamžitě zastavena.“

Vy jste několik dnů před katastrofou napsal do stavebního deníku podobný zápis, že?

Ano, napsal jsem: „Ve 12.15 trénují hráči na ledě, přitom pracovníci svařují a pracují na lešení. Zámek od brány byl v noci při příchodu prvého A mužstva násilně otevřen. O neplnění bodů zápisu o provozu zimního stadionu byli telefonicky informováni soudruh Vlček a soudruh Trávníček. Provoz zimního stadionu se pro neplnění podmínek zastavuje.“ Pánové z okresního výboru KSČ mi ale vzkázali: No přece nám nebude nějaký stavbyvedoucí poroučet!

Ke katastrofě došlo 27. října 1977. Měl jste nějakou předtuchu nebo něco podobného?

Ne, ale asi ji měl můj pes. Choval jsem tehdy dogu, jmenovala se Arna. Každý den večer jsme s manželkou chodili na procházku, brali jsme z jídelny zbytky pro psa. Cestou jsem se vždy zastavil na stadionu, jak to pokračuje. Osudný večer ale pes natolik vyváděl, že jsem se zdržel.

Tehdejšímu režimu se příčiny neštěstí podařilo ututlat. Nikdo nebyl potrestán. Činili i na vás politický tlak?

Odborníci zpracovali několik expertíz. Poměji chtěli taky. Řekl jsem tam pravdu, a to, že příčinou byly vadné styčníky. Dělaly se i zkoušky v Gottwaldově, které chybu styčníků prokázaly. Pak mi ale řekli, že mou expertízu nepotřebují. Nehodila se jim…

Autor: Ivan Přibík

10.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nečekaná žeň čekala třebíčské plavce na podzimní ceně Motorletu, zleva David Svoboda, Sára Doležalová, Barbora Seemanová a Marie Magdalena Davidová.

Plavci Spartaku zářili na podzimní ceně Motorletu

Volby na Třebíčsku.

V Okříškách budou u voleb podepisovat petici na podporu obchvatu

Jedna z nejkrásnějších vyhlídek na Třebíčsku. Podívejte se

Čáslavice - Jedna z nejkrásnějších vyhlídek na Třebíčsku se nachází na nenápadném místě nedaleko kostela a hřbitova u Čáslavic. Místo zvané Hanzalův kopeček skýtá zvláště za slunných podzimních dní půvabné rozhledy do všech světových stran.

Zahrádkáři budou vystavovat tradiční druhy i rarity

Třebíč - Zahrádkáři se chystají v Třebíči ukázat své letošní výpěstky. Od pátku do pondělí promění Zahrádkářský dům ve Švabinského ulici v jednu velkou podzimní zahradu. Uskuteční se tam jubilejní třicátá oblastní výstava ovoce, zeleniny, bonsají a léčivých rostlin.

Na kapotu auta před domem někdo vyryl kosočtverec

Třebíč - Kosočtverec někdo vyryl na kapotu auta Nissan Juke, která stálo před domem v ulici Sv. Čecha v Třebíči.

Veletrh vzdělávání představí v Třebíči nabídky škol

Třebíč - Veletrh vzdělávání Didacta se ve čtvrtek 19. října uskuteční v Třebíči. Cílem veletrhu je podat ucelený přehled o vzdělávacích nabídkách škol a uplatnění v praxi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení