„Největší problém, který je nyní s uzavírkou Hrotovické ulice spojený, je omezená kapacita světelné křižovatky při odbočení z Bráfovy ulice doleva na Nádražní," ví vedoucí třebíčského odboru dopravy Aleš Kratina.

Nastavit semafory dopředu, aby byla průjezdnost lepší, však podle něj nelze. Každá změna naprogramování světelného plánu totiž něco stojí, je proto nejprve nutné zjistit údaje ze sčítačů, které jsou ve vozovkách. Nové naprogramování, které začne fungovat na začátku příštího týdne, by však průjezd mělo ulehčit.

„Auta tam během jednoho cyklu projedou v mnohem vět-ším počtu. Ale musíme také myslet na to, že nesmíme příliš omezit směr z druhé strany, jinak by nám stála zase auta z Boroviny," vysvětlil Kratina.

Věc, která dělá vrásky na čele zejména rodičům školáků, je plánované uzavření Nádražní ulice. To mělo nastat hned první školní den.

„Jak se dostaneme 1. září z ulice Okrajová do Boroviny (ZŠ Bartuškova pozn. red.), když bude zavřená Nádražní a téměř neprůjezdná Hrotovická? Nebylo by dobré uzavírku posunout alespoň o jeden den?" ptala se na webových stránkách Třebíčského deníku Jitka Fučíková.

Dobrou zprávou pro ni i další rodiče vezoucí své děti do školy je, že po dohodě se zhotovitelem se začátek stavby posune na 2. září. Dostat se poté do Domků bude možné pouze dvěma způsoby.

„V okamžiku, kdy tato komunikace bude uzavřena, se otočí jednosměrnost v ulici Heliadova. Jediná místa, kudy bude měsíc možné vjet do Domků, budou dva železniční přejezdy v ulicích Svatopluka Čecha a Ruská," popsal Kratina.

Podle něj by zejména míst-ní řidiči měli využívat přís-tup skrze Ruskou ulici, kde předpokládá menší provoz než v ulici Svatopluka Čecha.

„Při cestě přes Heliadovu ulici by se mohl u přejezdu tvořit špunt. Samozřejmě ve špičkách to pojede pomalu, ale pojede," dodal Kratina. Neprůjezdná v obou směrech bude ulice Nádražní do konce září.

Od začátku října bude ulice Nádražní průjezdná alespoň ve směru do centra. Na místě budou ještě probíhat po celý říjen dokončovací práce.

Dalším velmi problematickým místem v těchto dnech je křižovatka ulic Znojemská, Okrajová a Demlova. Při odbočování ze dvou posledně jmenovaných na Znojemskou ulici je nutné se obrnit nevídanou trpělivostí. Ve špičce se tvoří kolony v Demlově ulici až na Václavské náměstí.

„V úterý kolem patnácté hodiny jsem se pokoušel odbočit na Znojemskou z Okrajové. Po pěti minutách jsem to vzdal, otočil se na chodníku před stánkem s pečivem a zkusil to z Kubišovy. Alespoň do doby, než se pustí ten semafor Kubišová Znojemská Družstevní bych se přimlouval za řízení dopravy policií. Tím, že je ten semafor teď vypnutý, jezdí po Znojemské ničím nepřerušovaný proud aut," popsal v diskuzi na webu Třebíčského deníku řidič Petr.

Vedení města se pokusilo u policie problematické místo urgovat. „Starosta se domluvil s policií, že by se tam měl někdo ve špičkách pohybovat. Vedoucí třebíčské policie Petr Tomášek to přislíbil," řekl Kratina.

Dobrou zprávou je, že od 28. srpna by měla být opět průjezdná Družstevní ulice. „Skončí katastrofální výjezd z Demlovy ulice a Družstevní bude řízena normálně semafory," sdělil vedoucí odboru.

Nepříjemné je, že se několik uzavírek sešlo v jeden čas. Vliv města na posunutí je však minimální. „Bohužel, my jsme pouze jedním z orgánů, který se k těm uzavírkám vyjadřuje. Původně nám bylo přislíbeno, že například oprava Hrotovické se zahájí již v květnu nebo červnu," vysvětlil Kratina. Posunout nejde ani uzavírku Nádražní ulice, aby se stihlo vše kvůli dotaci.