Dílčí opravy za celkovou sumu téměř šest milionů korun jsou letos naplánované na několika menší nádražích, kterými jsou Stvořidla, Chřenovice, Ronov nad Sázavou, Slaviboř, Ždírec nad Doubravou, Luka nad Jihlavou a Mutíšov. Jde o opravy prostor pro cestující, vnějších plášťů, klempířských prvků, střech a hromosvodů budov. Opravy střechy se dočkala také nádražní budova v železniční stanici Jemnice. Hotovo bude v srpnu 2021.

Mnohem větší rekonstrukce se nyní odehrává v Třebíči. S opravou tamní výpravní budovy se začalo v listopadu loňského roku. Stavba za více než sedmadvacet milionu korun bude hotova letos v říjnu. „Náplní celkové rekonstrukce osobního nádraží je smysluplnější propojení výpravní budovy s nástupišti, zvětšení prostorů čekárny a vybudování zázemí pro zaměstnance dopravní kanceláře,“ informoval mluvčí Správy železnic, která stavby realizuje, Marek Illiaš.

Autobusová zastávka. Ilustrační foto.
Cestující opět mohou jezdit na trase z Dačic do Brna. Autobus vyjíždí v pondělí

Odbavovací hala stejně jako prodej jízdenek budou přesunuty do východního křídla. „Tak, aby se zkrátila vzdálenost mezi nástupišti, zastávkami autobusů a prostory pro cestující,“ vysvětlil Illiaš.

Rozsáhlou rekonstrukcí procházejí také dvě nádražní budovy na Žďársku, a sice ve Skleném nad Oslavou a v Křižanově. Obě nádraží už mají nejlepší léta dávno za sebou. „Rekonstrukce budovy ve Skleném, která je z roku 1979, a rekonstrukce výpravní budovy v Křižanově, postavené v roce 1955, už jsou v plném proudu,“ uvedla Zuzana Najtová z velkomeziříčského úřadu.

Odbouráním části výpravní budovy v Křižanově vznikne nová pokladna a čekárna pro cestující. Na vedlejším pozemku je navržena plocha pro nové parkovací stání a zastávku autobusů. Novou „funkci“ dostane i nepoužívaný kryt civilní ochrany, který se nachází v suterénu provozní budovy nádraží. V něm bude umístěn náhradní zdroj energie.

Novoměstská nemocnice.
Recepce chirurgie se v pondělí promění v kinosál

A práce probíhají i mimo nádražní budovy. „V obou rekonstruovaných stanicích budou dvě ostrovní nástupiště. Ve Skleném nad Oslavou o délce 140 metrů a v Křižanově o délce 250 metrů. Na nástupiště se cestující v Křižanově dostanou prostřednictvím podchodů, které nahradí ty stávající z roku 1953, a poté po schodech nebo případně výtahem, který zaručuje bezbariérovost,“ vyjádřila se Najtová.

Obě stavby budou dokončeny v příštím roce. Obnova nádraží v Křižanově je nejdražší letošní železniční stavbou v Kraji Vysočina. Vyjde na více než osmapadesát milionů korun.

Zmíněnou částku převýší přespříští rok oprava jihlavského nádraží. Stavbu za bezmála sto milionů korun plánuje Správa železnic začít v květnu 2022. Hotovo bude o rok později. „Je navržena přestavba nevyužívaných prostor v prvním nadzemním podlaží, kde vzniknou nové komerční prostory se samostatným sociálním zařízením v místě původní restaurace. V plánu je i optimalizace prostor ve třetím nadzemním podlaží. Pokud se nenajde řádné uplatnění, tak dojde k zakonzervováním celého patra,“ sdělil Illiaš.

Ve Velkém Meziříčí dojde k přestavbě nádraží v příštím roce. „Záměr je odbourat část výpravní budovy. Ve zbývající části vznikne čekárna pro cestující s bezbariérovým přístupem. Na vybouraném pozemku a přilehlém okolí pak bude vybudována plocha pro cestující,“ konstatoval mluvčí Správy železnic.

Borůvková farma v Samšíně.
Majitel jediné borůvkové farmy na Vysočině: Borůvky miluje každý

„Naše nádraží už si nějakou větší rekonstrukci zaslouží,“ podotkl Pavel Němec z Velkého Meziříčí.

Poslední velkou plánovanou přestavbou na železnicích Vysočiny je obnova nádražní budovy ve Světlé nad Sázavou. Ta vyjde na více než sedmačtyřicet milionů korun. „Budova je kulturní nemovitou památkou,“ zmínil Illiaš.

„Jedná se o plánované akce s orientačními daty a náklady na stavby jsou odhadované. Fakticky mohou nastat změny, například se může odvolat některý z neúspěšných uchazečů o zakázku, nebo nabídnutá cena může být výrazně vyšší než odhadovaná. Může dojít i pozdějšímu vydání stavebního povolení,“ připomenul mluvčí Správy železnic možné změny v čase a částce za plánované rekonstrukce.

Realizované stavby:

Železniční stanice Třebíč

cena: 27 560 548,00 Kč

termín zahájení: 11/2019

termín dokončení: 10/2020

Železniční stanice Křižanov

cena: 58 285 560,00 Kč

termín zahájení: 10/2019

termín dokončení: 08/2021

Železniční stanice Sklené nad Oslavou

cena: 14 658 092,00 Kč

termín zahájení: 10/2019

termín dokončení: 03/2021

Železniční stanice Jemnice

cena: 3 485 000 Kč

termín zahájení: 08/2020

termín dokončení: 08/2021

Plánované stavby:

Železniční stanice Jihlava

cena: 97 496 010,00 Kč

termín zahájení: 05/2022

termín dokončení: 10/2023

Železniční stanice Velké Meziříčí

cena: 43 967 016,00 Kč

termín zahájení: 04/2021

termín dokončení: 05/2022

Železniční stanice Světlá nad Sázavou

cena: 47 291 610,00 Kč

termín zahájení: 07/2021

termín dokončení: 10/2022