Armáda už má jasno o tom, které letecké prostředky a týmy leteckých návodčích do areálu letiště zavítají. „Kromě techniky jako jsou vrtulníky Mi-35/24, Jas-39 Gripen nebo německý Learjet a PC-9M je potvrzená účast i amerického bezpilotního prostředku MQ-9 Reaper. Právě logistické operace spojené s přepravou těchto průzkumných letounů byly také součástí právě skončených jednání,“ sdělila mluvčí letecké základny Štěpánka Tříletá. „Hlavní scénář cvičení jako takový máme již připravený,“ potvrdil velitel vrtulníkové základny Rudolf Straka.

Cílem je sladění spolupráce mezi různými jednotkami v mezinárodním prostředí. „Jde především o předsunuté návodčí s leteckými osádkami a veliteli pozemních jednotek v mnohonárodním prostředí. Nedílnou součástí je také prověření schopností hostitelské země poskytnout podporu zahraničním jednotkám. Piloti si procvičí také doplňování paliva za letu a úkoly přímé letecké podpory,“ shrnul ředitel cvičení, plukovník Aleš Cápal.

Ample Strike 2021

- letos jde o osmý ročník
- uskuteční se od 30. srpna do 19. září 2021
- první vzlet je připravený na 6. září
- cvičení se zúčastní asi 700 vojáků z celkem 8 aliančních armád.
- využity budou prostory vojenského újezdu Boletice a prostory posádek Bechyně, Sedlec, Čáslav, Stará Boleslav a Pardubice
- chybět nebudou české vrtulník Mi-35/24, Mi-171 a letouny L-159
- z těch zahraničních pak maďarský letoun Jas-39 Gripen, německé Learjet a PC-9M, slovinský L-39 Albatros nebo PC-9M
- cvičení se zúčastní i americký bezpilotní prostředek MQ-9 Reaper

Při organizaci vzala armáda v potaz i aktuální epidemickou situaci. Účastníci se budou muset prokázat negativním PCR či antigenním testem, dokladem o očkování nebo o prodělaném onemocnění Covid-19. „Máme samozřejmě připravené postupy a opatření v případě, kdyby některý z účastníků onemocněl. Všichni ale doufáme, že k tomu nedojde,“ ujistil Cápal.

Veřejnosti se k cvičení staví rozporuplně. „Ten randál zase bude k nevydržení. Pracuji v hlučném prostředí a když jsem pak doma a ve vzduchu hroutí letouny, radost z toho zrovna nemám. Ale nějak to přetrpím, ostatně jako každý rok,“ komentovala Marie Růžičková, která bydlí nedaleko základny. Jiní se na naopak těší. „Mám malého syna. Vždycky vykuleně kouká na všechny ty vrtulníky a letadla. Líbí se mu. Až to půjde, určitě se spolu podíváme i na den otevřených dveří na letišti,“ plánoval Michal Nováček z Třebíčska.

Příprava každého cvičení začíná minimálně rok dopředu. „Probíhají fáze plánování a příprav, která má návaznost na logistickou podporu a na to, jakým způsobem bude cvičení směřované, jaké budou scénáře nebo jaké stroje se budou účastnit. Podle toho se vše upravuje, včetně jednotek a personálu. Jde o dlouhodobé období a vlastně už tím jde o formu výcviku, kde si lidé vyzkouší od administrativní po praktickou stránku, co se týče plánování. I toto může být forma výcviku,“ vysvětlil velitel Rudolf Straka.