Už za týden v pátek 20. března dopoledne budeme moci sledovat jedinečné přírodní divadlo zatmění Slunce. To však nebude v našich šířkách úplné. Na Vysočině se zatmí necelé tři čtvrtiny slunečního kotouče.

„V České republice budeme moci zatmění sledovat pouze v jeho částečné fázi. Při maximu bude sluneční disk zastíněný z více než 70 procent," říká Ivo Podařil z vysočinské pobočky České astronomické společnosti. Pokud byste chtěli vidět úplné zatmění Slunce, museli byste vyrazit na úplný sever Evropy. „Zatmění bude z oblastí Severního moře, například Faerských ostrovů nebo Špicberk, pozorovatelné jako úplné zatmění," dodává Podařil.

Částečné zatmění v kraji Vysočina začne přibližně v 9.37 hodin. Maximální fáze zatmění nastane okolo 10.46 hodin. Při maximu zatmění bude Slunce na obloze připomínat úzký srpek ve tvaru mírně nakloněné lodičky. Jeden z vůbec nejefektnějších astronomických jevů pak skončí v 11. 58 hodin.

I v různých lokalitách Vysočiny bude mezi začátkem a koncem tohoto jevu rozdíl v desítkách sekund. Podobně bude i rozdíl v tom, jak velká část Slunce bude zakrytá. Tento rozdíl je však tak malý, že jej běžný pozorovatel nepostřehne. Přehled toho, kdy a v jaké intenzitě bude toto zatmění pozorovatelné na Vysočině, přinášíme na stranách 8 a 9 pátečního vydání Jihlavského deníku.

Najděte si své pozorovací místo

Mnozí lidé se ptají, kam se mají vydat, když chtějí pozorovat toto částečné zatmění Slunce. Ředitelka Hvězdárny a planetária České Budějovice Jana Tichá k tomu říká: „Ideální místo je tam, kde bude dostatečně vidět na oblohu. Samozřejmě je nutné, aby bylo pěkné počasí, to znamená, aby nebylo zataženo. Vzhledem k tomu, že zatmění začíná v dopoledních hodinách, bude už sluníčko výše nad obzorem. Kdo se tedy podívá třeba z okna z práce nebo ze školy, uvidí ho. Ideální je ověřit si třeba den předem z místa, odkud zatmění chceme pozorovat, jestli Slunce vidíme, nebo ho máme zakryté za stromy či budovou. Pak stačí jít třeba jen za roh, kde bude lepší výhled."

Odborníci však varují před tím, že při pozorování Slunce může dojít i k poškození zraku. „Pro pozorování pouhým okem lze doporučit použít svářečské filtry nebo brýle vybavené speciálními slunečními filtr. Ty jsou k dostání na větších hvězdárnách. Plamenem začerněná skla nebo sluneční brýle či kompaktní disky jsou nedostatečné," shrnuje doporučení jihlavský astronom Ivo Podařil.

Pokud máte příští pátek čas a nebudete dopoledne například v práci, je nejlepší využít k pozorování některé z míst které připravili astronomové. Přehled všech pozorovatelen otevřených pro veřejnost je k dispozici na webu České astronomické společnosti.

Pozorovat jde i z náměstí

Na Vysočině je k pozorování připraveno hned několik míst. Zajímavé je, že v Jihlavě a Pelhřimově přichystali astronomové pozorování přímo na hlavním městském náměstí.

V Jihlavě proběhne pozorování částečného zatmění Slunce na horní části Masarykova náměstí. Astronomické dalekohledy budou umístěny před budovou Muzea Vysočiny Jihlava. Pozorování organizuje vysočinská pobočka České astronomické společnosti a Muzeum Vysočiny Jihlava. Dalekohledy budou k dispozici přibližně od 9 do 12 hodin.

V Pelhřimově můžete na zakryté Slunce čekat na dvou stanovištích. Pozorování se uskuteční od 9.30 do 11.30 hodin na Masarykově náměstí. Druhé stanoviště bude v prostorách Gymnázia Pelhřimov. V Třebíči pozorování nabídne Hvězdárna Třebíč, a to od od 9.45 do 11.45 hodin.

Astronomický dalekohled bude k dispozici i ve Stříbrných Horách u Přibyslavi na Havlíčkobrodsku. Stanoviště je před místní prodejnou smíšeného zboží na návsi. Pozorování bude probíhat od 9.30 do 12.00 hodin.

OLDŘICH NOVÝ