Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nad majiteli Pionýrů zapráskal bič

Třebíčsko - Někdo na něm jezdí na nákup, někdo na ryby a jiný jej má třeba jen uložený na chatě v garáži. Řeč je o jednostopých strojích, spadajících do kategorie malý motocykl, kterým se lidově říká pincek, fechtl neboli Pionýr. „V registru vozidel Městského úřadu v Třebíči je jich zapsáno kolem čtyř tisíc,“ spočítala mluvčí radnice Irena Syrová.

14.3.2009
SDÍLEJ:

Někdo na něm jezdí na nákup, někdo na ryby a jiný jej má třeba jen uložený na chatě v garáži.Foto: archiv

Povinností všech provozovatelů těchto strojů je nejen absolvovat pravidelné technické prohlídky, ale také sjednat si pojištění povinného ručení. „Je-li vozidlo provozováno bez uvedeného pojištění, je vlastník povinen od 1. ledna 2009 uhradit České kanceláři pojistitelů příspěvek za dobu, po kterou bylo vozidlo provozováno v rozporu se zákonem o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla,“ dodala Syrová. Výše tohoto poplatku, která je stanovena v příloze k uvedenému zákonu, činí u malých motocyklů dvacet korun za den. To představuje za rok celkem sedm tisíc tři sta korun.


Majitelé dnes už historických strojů o povinnosti většinou nevědí. „Mám na půdě pincka se značkou. Už je to tam rozebraný deset let. Je přihlášený. Nemám od toho vůbec papíry a nevím, co s tím,“ přemítá Stanislav Mrhač z Ptáčova. Podle poslední statistiky České kanceláře pojistitelů (ČKP) bylo k loňskému říjnu takto nepojištěných vozidel z této kategorie na Třebíčsku dva tisíce osm set dvacet šest. To představuje asi sedmdesát procent ze všech registrovaných.


„Naším cílem není represe, naším cílem je, aby všichni motoristé v této zemi jezdili pojištěni. Proto vynakládáme značné úsilí na to, aby veřejnost byla informována a k podobným situacím nedocházelo. Doporučujeme všem, kterých se tento problém týká, aby ho řešili. Lépe pozdě, než nikdy! Buď tím, že nepojištěné vozidlo dočasně či trvale vyřadí z registru vozidel, nebo vozidlu bezodkladně sjednají povinné ručení,“ upozornil Jakub Hradec, výkonný ředitel ČKP.


Pro ty, kteří chtějí svoje vozidlo z registru vyřadit, může být řešením krátkodobé pojištění. To se dá pořídit již od sto korun na měsíc.
V praxi jsou navíc stále zjišťovány případy, kdy majitelé tyto motocykly mají stále ještě zaregistrované v evidenci, ale samotný stroj již fyzicky nevlastní. I na ty se však povinnost platit pojištění vztahuje. Za provozované vozidlo se totiž považuje i takové, které se sice nepohybuje, ale stačí, aby bylo zapsáno v registru silničních vozidel.


Každý, kdo byl, nebo ještě je vlastníkem Pionýrů, může získat informace o registraci svého motocyklu a dalším postupu na oddělení registru vozidel, odboru správních činností Městského úřadu v Třebíči.

Autor: František Vondrák

14.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nečekaná žeň čekala třebíčské plavce na podzimní ceně Motorletu, zleva David Svoboda, Sára Doležalová, Barbora Seemanová a Marie Magdalena Davidová.

Plavci Spartaku zářili na podzimní ceně Motorletu

Volby na Třebíčsku.

V Okříškách budou u voleb podepisovat petici na podporu obchvatu

Jedna z nejkrásnějších vyhlídek na Třebíčsku. Podívejte se

Čáslavice - Jedna z nejkrásnějších vyhlídek na Třebíčsku se nachází na nenápadném místě nedaleko kostela a hřbitova u Čáslavic. Místo zvané Hanzalův kopeček skýtá zvláště za slunných podzimních dní půvabné rozhledy do všech světových stran.

Zahrádkáři budou vystavovat tradiční druhy i rarity

Třebíč - Zahrádkáři se chystají v Třebíči ukázat své letošní výpěstky. Od pátku do pondělí promění Zahrádkářský dům ve Švabinského ulici v jednu velkou podzimní zahradu. Uskuteční se tam jubilejní třicátá oblastní výstava ovoce, zeleniny, bonsají a léčivých rostlin.

Na kapotu auta před domem někdo vyryl kosočtverec

Třebíč - Kosočtverec někdo vyryl na kapotu auta Nissan Juke, která stálo před domem v ulici Sv. Čecha v Třebíči.

Veletrh vzdělávání představí v Třebíči nabídky škol

Třebíč - Veletrh vzdělávání Didacta se ve čtvrtek 19. října uskuteční v Třebíči. Cílem veletrhu je podat ucelený přehled o vzdělávacích nabídkách škol a uplatnění v praxi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení