VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nad Domamilí roste dub z Osvětimi

Domamil - Až se náhodný turista zastaví u doubku zasázeného dětmi z ekologického kroužku nad obcí Domamil a seznámí se s textem na blízké tabulce, bude jistě překvapen.

11.5.2016
SDÍLEJ:

Děti s učitelem Pavlem Šplíchalem vysadily Osvětimský dub na Dálce. Foto: Pavel Kryštof Novák

Je tam napsáno: „Osvětimský dub vysazen 29. 4. 2016 jako připomínka rovnosti a sounáležitosti veškerého lidstva." Žalud, z kte-rého vzešel tento strom, byl nalezen v koncentračním táboře Osvětim Březinka 28. září 2012 v blízkosti plynových komor a krematorií. Duby zde rostou v místech, kde byl rozprašován popel obětí nacistic-ké zvůle.

Jak se ale dostal dub z Osvětimi, z autentického prostředí bezpráví a hrůzy, až do Domamile? Byla to víceméně náhoda. Na podzim roku 2012 zorganizoval učitel Zdeněk Řepa zájezd do Osvětimi a Březinky. Tam, v místech utrpení tisíců lidí, zvedl ze země pod duby několik žaludů učitel Miroslav Kabelka.

„Bylo to spontánní jednání, v blízkosti plynových komor rostou velké duby a pod nimi, byl právě podzim, ležely žaludy. Dá se říci, že ony stromy vyrůstají z popelu nešťastných obětí nacistického běsnění. Vzal jsem do ruky pár žaludů, a už jsem věděl, co s nimi udělám. Protože v tom roce 2012 jsme začali v Domamili budovat přírodní zahradu, žaludy jsem tam společně se žáky vsadil do půdy," vyznal se pan učitel.

„A doubky se ujaly. Na jaře už z nich byly malé stromečky. Málem jsme však o ně přišli. Při čištění koryta říčky Rokytky sem přijel bagr a jen díky ochotě řidiče, který musel s velkým mistrovstvím ohleduplně objíždět malý prostor s doubky, se podařilo vzácné sazenice zachránit," doplnila kolegova slova ředitelka domamilské školy Hana Tichá.

Na konci dubna vysadily děti s učitelem Pavlem Šplíchalem čtyřletý Osvětimský dub na Dálce, kopci nad Domamilí směrem ke Komárovicím. Informační cedulka, práce učitele Zdeňka Řepy, vypovídá stručně o původu stromečku.

„Již v srpnu 2015 si vybrali jeden doubek martínkovští občané a slavnostně ho zasadili na návsi při příležitosti udělení titulu Vesnice Vysočiny 2015. Letos na jaře se do světa, konkrétně do Budkova, vydal další, již více než metr vysoký doubek. Čtvrtý je pak na podzim určen do Jakubova, kde pro něj už hledají místo, a poslední, náhradní, zůstane u nás na zahradě. Všude budou připomínat místo svého původu a lidé, kteří k nim přijdou, vzpomenou na veliké utrpení, které svět prožíval za druhé světové války. A stanou se i nadějí, že podobné tragédie se už nebudou nikdy opakovat," zakončila Hana Tichá.

Tato iniciativa domamilské školy je v rámci celé republiky zcela ojedinělá. Nabízí se snad jen paralela se známou lidickou hrušní. Tím větší zasluhují učitelé a žáci ekoškoly obdiv a pochvalu.

PAVEL KRYŠTOF NOVÁK

Autor: Redakce

11.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Josef Mladý

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Volby na Vysočině.
AKTUALIZUJEME
46

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Vysočina – Pracovníci Krajského úřadu Kraje Vysočina, kteří tradičně na volby na Vysočině dohlíželi, se během hlasování nesetkali s žádným závažným problémem nebo nedostatkem.

Voliči přicházeli odevzdat hlas i v posledních chvílích

Stařeč - Zájem voličů je patrný i ve Starči na Třebíčsku. Účast přesahuje 60 procent.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení