VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nad Budějovicemi opět zazní hlas obnovených zvonů

Moravské Budějovice - Kostelní zvony se neopravují každý den. Většinou je to tak jednou za století. A vždy je to velká událost. Nejinak je tomu i nyní, když ve věži moravskobudějovického kostela sv. Jiljí probíhá oprava zvonové soustavy a dvou památkově chráněných renesančních zvonů. K celkové rekonstrukci bylo přistoupeno pro časté poruchy celého zařízení.

22.6.2015
SDÍLEJ:

Specialisté z Brodku u Přerova opravují zvon na věži moravskobudějovického kostela sv. Jiljí.Foto: Jiří Dočekal

„V roce 1532 postihl Moravské Budějovice velký oheň, při němž se z hořící stolice zvony utrhly, a možná také roztavily, neboť ještě téhož roku byl ulit patrně zvon nový o hmotnosti 370 kg. Druhý pochází z roku 1535 a jeho hmotnost je 1 700 kg. Oba byly zhotoveny ve Velkém Meziříčí v kovářské dílně Mistra Matěje," uvádí kronikář František Vlk.

„Při rekonstrukci byly zvony zváženy závěsnou mostovou váhou a bylo nově zjištěno, že velký má 1934 kg a malý 346 kg," informuje vedoucí firmy Boroko Rostislav Bouchal. Menší ze zvonů byl v roce 1942 rekvírován, což dokládá nápis na něm. Po válce se však neporušený vrátil z Prahy na věž kostela. „Oprava zvonů byla naplánována již od roku 2013. Než jsme však mohli začít, bylo třeba vyřídit spoustu žádostí a také získat finanční prostředky," říká garant rekonstrukce Petr Žák.

Ve výběrovém řízení zvítězila firma Boroko z Brodku u Přerova, která se již pětadvacet let zabývá výrobou technického vybavení zvonů včetně montáží. „Zvony byly sňaty ze stolice dolů a na podlaze ve věži po důkladné prohlídce opraveny," popisuje farář Pavel Krejčí. Mimo zvonů, které byly nakonzervovány voskem a jejich srdce vyměněna, došlo i k opravě stolice. „Ta byla kompletně očištěna a napuštěna ochranným přípravkem proti hmyzu, u zvonů byly vyměněny nevhodné železné závěsy dubovými hlavami, zvanými jařma," vypočítává změny Rostislav Bouchal. „K elektrickému pohonu zvonů budou nově sloužit lineární motory," dodává Petr Žák.

Předpokládaná cena opravy činí 325 000 korun. Z této částky poskytla skupina ČEZ 200 000 korun a po dlouhé diskuzi na dvou jednáních zastupitelstva a několika hlasováních a peripetiích byla odhlasována z rozpočtu města částka 60 000 korun. Asi devět tisíc pak vynesla veřejná sbírka, organizovaná městem, zbytek bude uhrazen z darů věřících. Až se v neděli 28. června před svátkem sv. Petra a Pavla rozezní opět po delší odmlce budějovické zvony, bude to nejen na památku těch, kteří je nechali pořídit, ale i těch, kteří neváhali a finančně podpořili jejich opravu. Kéž ono slavnostní zvonění potěší srdce všech občanů Moravských Budějovic i okolí.

Autor: Redakce

22.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pálovice.
6

V odlehlých vsích zvítězil Okamura. Moc jiných politiků se tam nehrnulo

Nová poslankyně za hnutí ANO na Vysočině Monika Oborná. Je jí 28 let a je z Náměště nad Oslavou.

Je to úžasný výsledek, který jsme na Vysočině nečekali, říká nová poslankyně ANO

Hodnocení voleb: Zklamání i naděje politiků

Vysočina - Politici a odborníci z Kraje Vysočina komentují výsledky voleb

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Vysočina - Strana TOP 09 se do poslanecké sněmovny dostala takříkajíc s odřenýma ušima.

AKTUALIZOVÁNO

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Vysočina - Volby do Poslanecké sněmovny ČR skončily. Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO.

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení