Orgán státní správy situaci vyhodnotil tak, že vydal demoliční příkaz na zbourání černé stavby. Zimola ve snaze stavbu obhájit a zabránit jejímu zbourání, se vypravil na třebíčské červnové zasedání zastupitelstva. „Vím, a jsem si vědom toho, že jsem udělal něco špatně. Dělal jsem rychleji, než jsem myslel,“ tvrdil Zimola zastupitelům.

Doufal, že je svými slovy obměkčí, aby projednali možnost změny územního plánu. Garáž vystavěná načerno totiž stojí na ploše vedené jako veřejná zeleň města. V dopise zastupitelům Zimola uvedl: „Možnost změny územního plánu potřebuji z důvodu odkoupení plochy, na níž garáž stojí.“

Zastupitelé sice projevili vůli se záležitostí zabývat. Nicméně k celé situaci vyjádřili zcela jasné stanovisko černou stavbu nepodpořit.

Byl by to precedens, rozhodli zastupitelé

„My bychom se mohli složitým způsobem dostat k tomu, že tady vznikne precedens, a že kdokoliv kdekoliv na jakémkoliv pozemku si postaví drobnou stavbu,“ vyjádřil své mínění i za ostatní zastupitele Milan Ustohal.

Podle něj by byl hřích takovou věc odsouhlasit, protože by to mohlo spustit další lavinu podobných požadavků.

Nakonec i Dagmar Moláková z městského úřadu územního plánování připustila, že zvrátit celou věc je velmi obtížné, neboť samotná změna územního plánu trvá minimálně rok až rok a půl. Ani podle městské právničky není cesty zpět a jakákoliv rozhodnutí zastupitelů bourání černé stavby nezabrání.
„To tu ještě nikdo neudělal, aby porušil veškerá možná pravidla. Stavěl v rozporu s územním plánem, na pozemku města a bez stavebního povolení,“ řekl k činu pana Zimoly Vladimír Obršlík, vedoucí městského odboru výstavby a památkové péče.

Slovo dostane exekutor

„Pan Zimola požádal náš úřad, aby si mohl tu garáž zbourat sám. Mělo to být zbouráno do 15. května. Ale ten termín nesplnil a pak vystoupil s požadavkem na červnovém zastupitelstvu. Celou věc teď předáme do rukou exekutorovi,“ sdělil včera Obršlík.