Cestující linky téměř nevyužívali

Autobusem jezdili i cestující, kteří mířili do Jihlavy. Ovšem ti, kdo jsou zvyklí jej využívat v pátek, mají štěstí. Pátek je totiž jediný den, kdy autobus v 17.20 do Prahy jede. O den později se v 7.20 vrací zpět. Ve stejnou hodinu vyjíždí z Prahy také v pondělí.

V ostatní dny nebyly autobusy obsazené a také placení mýtného na dálnici přinutilo dopravce linky zredukovat. Dnes tedy platí, že Tredos vyjíždí na Prahu v pondělí třikrát, v úterý, ve středu a čtvrtek dvakrát a v pátek a neděli pětkrát.

Ať se dopravci nediví

„Autobusem v 17.20 jsem občas do Prahy jezdila, v průměru dvakrát do měsíce. Polovina autobusu bývala prázdná. Nikdy se nestalo, že by byl plný. Nebylo ani potřeba si kupovat místenky,“ zareagovala pětadvacetiletá cestující Anežka Tichá. „Ať se dopravci nediví, že jim ubývá zákazníků, když nasazují stále vyšší ceny. Jestliže jedou na Prahu dva lidé, finančně se nám vyplatí jet autem,“ doplnila svůj názor Hana Frélichová z Třebíče. Cesta s místenkou dnes vyjde na 150 korun, bez místenky o deset korun levněji.

„Páteční a nedělní spoje jsou ale stále poměrně lukrativní, využívá je více lidí, například vysokoškoláci,“ dodal jednatel Tredosu Pléha.

Nejen Tredos, ale také Trado-Bus přistupuje k omezení spojů do hlavního města. Od 13. května ruší nedělní spoj do Prahy, který vyjíždí v 18.20 hodin. „K tomuto kroku jsme přistoupili proto, že klesl počet cestujících,“ vysvětlil vedoucí linkového provozu Jiří Špaček. Ovšem spoj, který ve stejnou hodinu v neděli vypravuje Tredos, stále zůstává.

Dopravce Tredos navíc změnil hodinu odjezdu autobusu, který do konce dubna jezdil na Prahu v neděli ve 13.20 hodin. Teď vyjíždí z autobusového nádraží v Třebíči o deset minut později.