„Chystáme spoustu akcí. Těším se na to, že letos máme velké výročí a nejen jedno. Krom 450 let od zahájení výstavby zámku je to 30. ročník Folkových prázdnin, 20. ročník festivalu Concentus Moraviae a pětadvacátý zámecký koncert. Letos to tedy bude organizačně náročné, ale akcí bude hodně a doufám, že přijde hodně lidí," řekl kastelán náměšťského zámku Marek Buš.

Právě směrem k oslavám výročí bude většina akcí spojená s letošní sezonou směřovat. Vše odstartuje Žerotínským víkendem od 5. do 7. června. „Jan starší ze Žerotína koupil hrad. Zbořil jej z velké části, použil pouze část zdiva a stavěl na tomto místě velký renesanční zámecký palác," informoval Buš.

V pátek 5. června večer je na programu první koncert festivalu Concentus Moraviae. V sobotu vernisáž výstavy o Žerotínech na hlavním nádvoří, přednáška Tomáše Knoze o Žerotínech na Náměšti, koncert renesanční hudby a večer budou dvě divadelní představení s renesanční tématikou.

A změny se dočká i jedna z prohlídkových tras. „Od této soboty budou prohlídkové trasy ještě v podobě jako v minulém roce. Jejich změna bude souviset právě se zahájením oslav 450. výročí zámku. Sedmého června bude otevřena reinstalovaná část trasy Reprezentační prostory. Nazvaná bude Stolování na zámku v Náměšti," popsal Buš.

V pěti pokojích tam návštěvníci uvidí jednotlivé tematicky zaměřené tabule slavnostní, postní či snídaňovou. „Zajímavé na tom je, že si nebudeme půjčovat ani jediný kousek. Vše bude z našich vlastních mobiliárních zdrojů, kterých máme spoustu v depozitáři. Návštěvník bude mít možnost vidět nejenom, jak takové tabule vypadaly v jednotlivých obdobích, ale také uvidí spoustu věcí, které byly dosud ukryty v depozitáři různé servisy a doplňkové věci na tabule," doplnil kastelán.

Expozice bude k vidění do konce této i celou příští sezonu. „Lidé nepřijdou o skvosty, které tam máme nyní, ale bude to doplněno o další zajímavé exponáty a dozví se i nové informace. Zatraktivníme trasu, která je již dlouhodobě nainstalovaná," dodal Marek Buš.

Na loňskou výstavu o šlechtickém stolování navážou také v Jaroměřicích nad Rokytnou. Představí jídelnu se zcela nově naaranžovaným hodovním stolem, navracejícím se do dob Jana Adama Questenberga z počátku 18. století.