Koupíme si s manželem nějaký last minute zájezd, nejspíš do Egypta nebo Tunisu,“ říká Hana Vágnerová z Třebíče. Na poslední chvíli se dá pořídit dovolená na osobu se stravou v režimu all inclusive okolo deseti tisíc, najdou se ale i levnější, hlavně v Tunisu. Jen to chce být vytrvalý, sedět u internetu a pátrat po nabídkách.

„Asi nejraději bych letěla na egyptskou Hurghadu, dívala jsem se, že jsou tam nyní teploty okolo 33 stupňů Celsia. O víkendu byly sice ve zprávách hlášené nepokoje ve velkých městech, ale zároveň tam říkali, že Hurghada je vklidu,“ podotýká Vágnerová.

Její slova potvrzuje mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář: „Nevydávali jsme varování pro turisty.“ Podle viceprezidenta Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamury do Egypta během října směřují každý týden desítky charterových letů našich cestovních kanceláří.

„Aktuální krvavé střety v egyptské Káhiře v tomto okamžiku neohrožují pobyty českých turistů,“ upozorňuje. On sám doporučuje v této době letět na pozdní dovolenou do zmíněného Egypta, Tunisu či na Kanárské ostrovy.

Kateřina Komedová, mluvčí agentury Zájezdy.cz, největšího internetového prodejce zájezdů u nás, připojuje ještě Turecko, Kypr a Řecko: „Ano, velký zájem je o super last minute zájezdy do Egypta, Tunisu, na Kypr díky akční nabídce za seniorské ceny pro všechny. Máme téměř vyprodané Řecko a luxusnější hotely na Kanárských ostrovech. Největší zájem je letos ale o Turecko, jeho prodej stoupl o 28 procent.“ Zájezdy do Tunisu se dají u této agentury koupit v režimu super last minute, tedy při odletu do jednoho až pěti dní, za cenu od sedmi tisíc korun.

Do konce listopadu ještě některé cestovky, jako například CK Exim Tours, nabízejí odlety z Brna, a to na Kanárské ostrovy, na egyptskou Hurghadu, či do turecké Antalye. Cestovatelé z Třebíčska už ale musejí většinou do Prahy nebo do Vídně, které jsou nejblíž.

Tomio Okamura říká: „Všechny cestovní kanceláře u nás musejí ze zákona bez výjimky vždy uvádět konečnou cenu zájezdu. Tedy součet všech položek, které jsou součástí ceny zájezdu. Platí to jak pro internet, tak pro tištěné katalogy. Do celkové ceny musí nově zahrnout všechny předpokládané a nevyhnutelné částky a složky zájezdu včetně palivových příplatků či letištní taxy. Vyčlenit lze pouze položky, které nejsou nutnou součástí, jako například cestovní pojištění či víza. Co se týče důvěryhodnosti internetových prodejců zájezdů, rád bych upozornil, že se jedná o volnou živnost. Avšak i v případě koupě zájezdu přes cestovní agenturu (i internetovou) má prodejce povinnost uvést, která cestovní kancelář zájezd realizuje, aby byl klient informován, s kterou cestovní kanceláří pojede a zda-li je pojištěna. Klient ze zákona vždy uzavírá smlouvu s danou CK ( i když prodej zprostředkuje cestovní agentura), všechny zájezdy jsou tak pojištěny, i když si je koupíte přes cestovní agenturu, z tohoto hlediska se není čeho obávat.“

Doporučuje proto využívat služeb takových internetových prodejců zájezdů, kteří :
- jsou členem nějakého profesního sdružení
- jsou na ně pozitivní reference na internetu, v diskuzích
- máte na ně pozitivní doporučení od příbuzných či přátel