Časopis poprvé vyšel v roce 1957, vystřihovánky začaly v časopisu vycházet o pět let později. Tou zcela první byl model Gagarinovy rakety Vostok. Výstava je sestavena chronologicky od již zmíněného Vostoku až po dnešek.

„Pro mě je ábíčko kultovní časopis,“ řekl při zahájení předseda spolku Ekobioenergo Richard Horký, coby zřizovatel Alternátoru. „V současné době se navíc nedostává lidí pro technické obory a ABC podle mě přispívá k tomu, aby děti měly o techniku zájem,“ dodal.

Časopis za totality platil také za jakéhosi pomocníka v tom, jak překonat potíže s nedostatkem spotřebního zboží. Mládež chtěla fotografovat – leč fotoaparáty nebyly, anebo pro ni byly finančně nedostupné. Totéž třeba s rádiem. V ábíčku proto vyšla vystřihovánka dnes již legendárního fotoaparátu Dirkon, který pracoval čistě na bázi camery obscury, nebo návod na sestavení rádia Máj. I tyto zajímavosti, které řadu dětí přivedly k technice, jsou na výstavě vystaveny.

Součástí výstavy je interaktivní část, kde návštěvníci mohou skládat a lepit papírové město. Jedná se o velmi jednoduché vystřihovánky například v podobě hranolů či válců, které děti mohou obarvit pastelkami a navzájem si je slepit k sobě. Výstava v Alternátoru potrvá do 30. září. Přístupná je každý den v rámci běžného vstupného.