"Ve zbývajících čtyřech krajských nemocnicích stáhne většina lékařů výpověď během středy, poslední lékaři se přidají ve čtvrtek," řekla koordinátorka Lékařského odborového klubu (LOK) v kraji Šárka Drinková po dnešním setkání odborářů s hejtmanem. Dohromady se už v celém kraji vrátila asi stovka lékařů z více než 350.

K protestní akci Děkujeme, odcházíme se na Vysočině připojilo 56 procent z 636 nemocničních lékařů, což z kraje činilo region, který by odchod doktorů zasáhl nejcitelněji. Ředitelé nemocnic opakovaně říkali, že vezmou všechny lékaře zpět. Na svá místa se v celém kraji nevrátí deset až 15 lékařů, kteří si našli nové místo ve Velké Británii nebo v Německu. "Naštěstí atestovaných lékařů je na Vysočině zatím dostatek, takže nedojde k narušení provozu jednotlivých oddělení," doplnila Drinková.

"Za všechny občany Vysočiny jsem rád za tento pozitivní zvrat. Přál bych všem, aby se do zdravotnických zařízení vrátil klid," uvedl hejtman Jiří Běhounek (ČSSD). Situaci v nemocnicích se podle jeho odhadu podaří stabilizovat během prvního březnového týdne tak, aby už pacienti nepocítili žádné omezení v péči.

Lékařské odbory na Vysočině se stahováním výpovědí čekaly o něco déle než v jiných krajích kvůli solidaritě s kolegy z nemocnice v Uherském Hradišti, kteří mají při návratu problémy. Podle Drinkové ale lékaři na Vysočině nechtěli porušit dojednané memorandum. Solidarita podle ní trvá, projevit by se mohla například pomocí těm uherskohradišťským lékařům, kteří by se kvůli ztrátě místa dostali do finanční tísně.

V Novém Městě na Moravě dalo výpověď 80 ze 130 lékařů. Během dneška výpověď nestáhlo jen pár jednotlivců, kteří mají volno. Nemocnice tak opouští krizový scénář a funguje bez omezení. "Jsem ráda, že jsou naši lékaři opět na svých místech," řekla ředitelka nemocnice Věra Palečková.

Náklady spojené s omezováním provozu kvůli výpovědím lékařů a očekávaným obnovením obvyklého režimu ve všech pěti nemocnicích vyčíslil kraj Vysočina v minulém týdnu na téměř 20 milionů korun. Hejtman uvedl, že vzhledem k návratu lékařů nemusejí být dotaženy všechny kroky v krizovém scénáři. "Předpokládáme, že ty ztráty, které jsme vyčíslili v případě nasazení tohoto stavu, budeme minimalizovat," řekl.

Šéf lékařských odborů Martin Engel podepsal ve čtvrtek s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem (TOP 09) memorandum, které zajišťuje lékařům výrazný růst platů a účast na reformě. Vláda má ve středu schválit tarifní tabulky, díky nimž se zvýší příjmy lékařů o 5000 až 8000 měsíčně.