Telč a Náměšť tak získají první úseky cyklostezek určených i pro in-line bruslení a chodce, které se chystají dále prodlužovat. 

Největší díl peněz na Vysočině získala ze státního fondu krajská Jihlava, která rozšíří síť svých cyklostezek o další dva úseky měřící dohromady kolem kilometru. Náklady na 635 metrů trasy mezi ulicemi Havlíčkova a Helenínská před výběrovým řízením na dodavatele radnice odhaduje kolem 11 milionů Kč.

Tato nová stezka naváže na cyklostezky u mostu U Jánů a povede podél řeky Jihlavy k soutoku s Jihlávkou, kde pro ni bude postavena lávka. „Zakončena bude u mostu v ulici Mlýnská," uvedl mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis. Druhý nový úsek cyklostezky bude měřit 350 metrů, předpokládané náklady se pohybují kolem 3,7 milionu Kč. Naváže na část cyklostezky R01 vedle komunikace do Pístova.

Náměšťská radnice letos postaví 600 metrů dlouhou cyklostezku na pravém břehu Oslavy. Začne u barokního mostu a povede po toku řeky. „Je to jedna z nejkrásnějších částí řeky Oslavy, je odtud typický pohled na město," uvedl starosta Vladimír Měrka. Za první část cyklostezky ve městě radnice vydá včetně dotace skoro čtyři miliony Kč. Postupně chce stavět další úseky. Po jejich dokončení by cyklostezka měla měřit více než pět kilometrů a měla by vést podél řeky přes celou Náměšť.

Telč díky státní dotaci postaví cyklostezku dlouhou 300 metrů v Batelovské ulici, náklady převýší milion Kč. „Je to první důležitý krok pro realizaci další sítě cyklostezek v Telči," uvedl Vladimír Švec z městského odboru rozvoje. Na další cyklostezku Lipky měřící 3,5 kilometru už město požádalo o dotaci v evropském programu IROP. Další srovnatelně dlouhý úsek, jehož stavbu teď radnice připravuje, zajistí cyklistům a in-line bruslařům bezpečnou cestu do Volevčic a Studnic.

Cyklostezek, tedy speciálních cest pro cyklisty, bylo podle údajů kraje na Vysočině zatím vybudováno kolem 100 kilometrů.