Zhoršenou kvalitu vody mají na Vysočině rybník Černý na Jihlavsku a přehrada Dalešice na Třebíčku. Hygienici doporučují, aby se lidé po koupání v nich osprchovali.

Zákaz koupání vydali hygienici na Vysočině během letošního léta poprvé. Přistoupili k tomu u znečištěných nádrží, v nichž se od minulého týdne voda ještě víc zkazila. Naopak 11 z celkových 19 rybníků a přehrad kontrolovaných v tomto týdnu zařadili mezi koupaliště s čistou vodou, která jsou stále vhodná ke koupání. Teplota vody se v nich pohybuje od 19 do 21 stupňů Celsia.

Na Jihlavsku si lidé mohou bez obav o své zdraví zaplavat v rybnících Velký Pařezitý a Malý Pařezitý a také v novém třešťském biotopu Malvíny. V okrese Pelhřimov mají čistou vodu zatopený lom v Horní Cerekvi a nádrž Trnávka a na Třebíčsku koupaliště Stejskal u Rouchovan.

Ze sedmi kontrolovaných přírodních koupališť Žďárska nabízejí vodu vhodnou ke koupání rybníky Domanínský a Velké Dářko, nádrž Pilská, koupaliště v Novém Městě na Moravě a přírodní biotop ve westernovém městečku Šiklův mlýn. Zbývající dva rybníky v tomto okrese, Medlov a Sykovec, mají čistotu vody jen mírně sníženou.