Rekordy padly také na stanicích v Černovicích, Košeticích, Počátkách a Novém Rychnově na Pelhřimovsku. Vysočina je bez sněhu, ale například v Olší nad Oslavou na Žďársku zřejmě jako na jediném místě v kraji ho leželo v pondělí kolem 12 centimetrů. "Pár set metrů za obcí po něm není památky," řekl v pondělí předseda osadního výboru Jindřich Kučera.

V obci, která je místní částí Velkého Meziříčí, sněžilo tři dny. "Napadlo kolem 15 centimetrů, pár set metrů od obce však není po sněhu ani památky," řekl Kučera. Děti jsou podle něj spokojené a užívají si zimních radovánek. "Zatímco jinde budou Vánoce na blátě, u nás určitě zůstane alespoň deset centimetrů. Lidé z okolí si k nám možná zajedou užít si pravou zimní atmosféru," uvedl před svátky Kučera.

Zajímavý úkaz si podle něj nikdo v obci nedokáže vysvětlit. Někteří lidé prý spekulovali, že vločky mohly do Olší zaletět ze zasněžovacích děl na nedalekém Fajtově kopci. "Jenže to by tady neležela taková vrstva," míní Kučera.

Podle Mojmíra Martana z brněnského pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu může za úkaz nejspíš takzvané průmyslové sněžení, které bývá časté za déle trvající inverze ve větších městech, kde je větší koncentrace znečistění. "Olší sice leží ve zdánlivě neznečistěné oblasti, ale severozápadně od Velkého Meziříčí a také od dálnice, což jsou význačné zdroje znečistění, tedy zdroje kondenzačních jader, které jsou potřebné pro spuštění tvorby srážek. A proudění bylo právě od jihovýchodu," řekl Martan.