„Výměna probíhá plynule. Vrchol byl před deseti lety a letos je po deseti letech logicky znovu. Zvýšený počet žádostí už jsme registrovali na jaře. Zbytek roku bude hektický stejně jako celý letošní rok," řekl vedoucí odboru správních činností v Třebíči Karel Prokeš.

Úředníci mají na každý rok odhad, kolik lidí by mohlo o nové občanské průkazy žádat. Jak uvedl Prokeš, na tyto odhady se úředníci úplně spoléhat nemohou. „Měli jsme nějaký odhad pro letošní rok, ale samozřejmě na to nemůžeme přesně spoléhat, protože někteří lidé si během těch deseti let vymění občanské průkazy přirozenou cestou, kdy například získají titul nebo si změní jméno," vysvětlil Prokeš. V Třebíči by mělo do konce roku o výměnu zažádat ještě tři tisíce lidí. „Neměl by být problém tyto lidi obsloužit. Máme posilu brigádníků. Z toho důvodu fronty neočekáváme, ale lidé by měli chodit pravidelně a nenechávat to na poslední chvíli," dodal vedoucí odboru.

V Moravských Budějovicích registrují výrazné zvýšení žádostí od začátku roku. „Od začátku letošního roku máme navýšení asi o osmdesát procent oproti roku minulému," popsala situaci vedoucí organizačního odboru v Moravských Budějovicích Vladimíra Pešková. Na tvořící se fronty zareagovalo vedení rozšířením pracoviště. „S tím, že máme každý den úřední hodiny, chodí lidé průběžně. I přesto se nám ale na úřadě začaly tvořit fronty, z toho důvodu zastupitelé schválili rozšíření pracoviště," dodala Pešková. Další výrazné zvýšení žádostí ke konci roku neočekává.

Celoroční výměna průkazů se tento rok týká přibližně 725 tisíc lidí v celé republice. Ke konci roku totiž končí desetileté období od poslední hromadné výměny těchto průkazů.