Do růžova zbarvené doklady s vlepenou fotografií a bez strojově čitelných údajů platí maximálně do konce letošního roku. Jde přitom o doklady vydávané do 31. prosince 2003.

Na včasné podání žádosti o novou „občanku“, která je zbarvená do zelenkava, zbývají necelé dva týdny.

Na jihlavském magistrátu v poslední době odbavují vždy kolem 500 až 600 lidí týdně. Čekají ještě příchod asi 2800 osob. V Telči pak jde o 414 žadatelů.

„Přišel jsem si jen pro formulář žádosti. Půjdu sem znovu ve středu. Dřív to nestihnu. Jsem ale z Jihlavy, tak nemám problém s dojížděním,“ poznamenal v chodbě s přepážkami Josef Šedivý, jeden z těch, které výměna průkazu ještě čeká.

Úsměv není možný

„Také musím dorazit ještě jednou. Nevzali mi fotku, protože se na ní směju. Zuby prý nesmí být vidět,“ kroutila hlavou další žadatelka.

Podle vedoucí správního oddělení jihlavského magistrátu Kateřiny Škarkové nemají žadatelé v několika věcech jasno. Někteří například netuší, že není potřeba měnit zelenkavé občanky, vydané před 31. prosincem 2003.

„K žádosti stačí stará občanka a jedna fotografie. Snímek musí být z čelního pohledu a musí jít o aktuální podobu. Jeden pán sem donesl černobílou fotku a pak se divil, že mu ji nevezmeme. To opravdu nejde,“ upozornila úřednice magistrátu.

„Stačilo by, kdyby lidem nechali všechny občanky do konce platnosti a až pak se měnily,“ podotkl muž se starou občankou Josef Šedivý.

Měnit ovšem nemusí jen lidé, kteří se narodili před 1. lednem 1936. Pro ně platí výjimka. Jejich doklady zůstávají nadále platné, přestože nemají aktuální zelenkavou barvu a strojově čitelná data.

Měsíc se čeká

Vyřízení žádosti trvá měsíc. Co když někdo nestihne do konce listopadu přijít?

„Když si lidé požádají v prosinci nebo lednu, také se nic hrozného nestane. Spíš tam ale hrozí to, že v lednu třeba na starý doklad nevydají pošťáci důchod nebo bankéři peníze z účtu,“ upozornila Kateřina Škarková.

A bude všechno opravdu tak striktní?
„Těžko říci. Půjde například o to, jací budou pošťáci. Když za babičkou chodí pošťačka léta, tak po ní většinou už občanku ani nechce.

Ale mohou s tím být problémy, je lepší přijít na úřad a průkaz včas vyměnit,“ doporučila vedoucí správního oddělení na jihlavské radnici.