Zapálením svíčky 2. července v osmnáct hodin si lidé mohou památku těchto hrdinů připomenout. Na Třebíčsku vzplanou svíčky na čtyřech místech. V Rapoticích uctí Tomáše Šťastného, v Sedleci Josefa Chladima, v Brancouzích Josefa Čecha a také v Okříškách budou vzpomínat na Jana Blažka.

Památku padlých uctili i v Třebíči, byť odtud přímo žádný rodák nepochází. V pátek dopoledne starosta Pavel Janata spolu s radními položili věnec k pamětní desce, která je umístěny na budově radnice.

Okříšská lávka.
První prázdninový víkend nabídne koncerty i nefalšovanou třebíčskou pouť

Československá obec legionářská si pro letošní výročí sta let od bitvy připravila k výročí speciální svíčky a interaktivní mapu, ve které si lidé mohou vybírat, za jakého vojáka svíčku zapálí. V mapě jsou jak členové legií, tak i ti, kteří stáli v řadách rakousko-uherské armády. Tím, že si lidé zvolí určitého vojáka, bod na mapě zezelená. Mnoho z vojáků je již takříkajíc rozebraných, někteří ale stále čekají na svého patrona.

Letecké muzeum v Koněšíně
Letecké muzeum v Koněšíně slaví první narozeniny

Podle posledních zjištění měla brigáda na frontě u Zborova 173 padlých v boji, 29 zemřelých na následky zranění a 32 nezvěstných. U těchto, celkem 234 legionářů, jsou známa jejich jména a posledním místem jejich odpočinku se nejčastěji stala tzv. Bratrská mohyla u vesnice Cecová, kam byly později přeneseny ostatky i těch, kteří byli po bitvě pohřbeni na bojišti, v Jezerné, Tarnopolu či jinde.
Na straně rakousko-uherské armády činily dosud známé ztráty 50 padlých českých vojáků z řad plzeňského 35. pěšího pluku a 86 padlých Čechů od jindřichohradeckého 75. pěšího pluku, ke kterým je třeba přičíst ještě další čtyři české vojáky od 28. a 29. pěšího pluku. Celkem jsou známa jména 140 padlých vojáků rakousko-uherské armády českého původu.

Ivana Říhová