V absolutním vyjádření získal Pavel na Třebíčsku přes čtyřiatřicet tisíc hlasů, Babiš necelých třicet tisíc. Vůbec nejlepšího výsledku dosáhl budoucí prezident v Přeckově, kde obdržel 77,19 procent hlasů. Právě Přeckov se při prvním kole prezidentské volby zapsal do širšího povědomí svou stoprocentní účastí. Tentokrát však plný stav neměl. „Chyběl k tomu jeden hlas. Ale i tak jsme spokojení. Já osobně se domníval, že účast bude tentokrát ještě nižší,“ sdělil starosta Josef Náhlík.

Volební účast v Přeckově tentokrát byla 98,28 procent, což v absolutních číslech činí sedmapadesát voličů. 

Podrobné výsledky druhého kola prezidentských voleb v Třebíči najdete ZDE.

Naopak nejvýznamnější baštou Andreje Babiše na Třebíčsku je Lesní Jakubov, kde pro něj hlasovalo 77,23 procent lidí. Zde jsou ale výsledky zkreslené, protože v katastru této malé obce se nachází rapotická věznice, jejíž osazenstvo početně převyšuje počet obyvatel samotné obce. Přesto lze najít na Třebíčsku i „běžné“ obce, kde Babiš získal přes sedmdesát procent. Jsou jimi například Lhotice či Bačkovice.

Zajímavé výsledky zjistily volební komise v Komárovicích, Kostníkách, Klučově a Radoníně. Zde totiž oba uchazeči o prezidentský post získali shodný počet hlasů.

Martin Kukla
Osobnosti Vysočiny o druhém kole: Babiš strašil moc, s Pavlem se vrátí slušnost

K urnám na Třebíčsku dorazilo více než třiasedmdesát procent voličů, což je mírný nadprůměr oproti celorepublikovému srovnání. S tím je spokojený i Miloš Hrůza, místostarosta Třebíče za ANO. „Těší mě velká účast hlasujících jak v České republice, tak i v Třebíči. Chtěl bych každému z těch, kdo k volbám přišli, poděkovat. Je vidět, že občany toto dění zajímá,“ uvedl Hrůza s tím, že gratuluje generálu Pavlovi ke zvolení. „Hlasoval jsem pro Andreje Babiše, ale plně respektuji vítězství generála Petra Pavla. Osobně nahlížím na prezidentskou funkci jako na státnický post, a proto chci věřit, že mu pan generál vrátí zpět důstojnost,“ doplnil Hrůza.

Naopak Petru Pavlovi dal svůj hlas místopředseda Okresní hospodářské komory Petr Škarabela. Ale i ten se shoduje s Hrůzou, že vysoká volební účast je dobrou vizitkou. „Politologové říkají, že prezidentská volba není až tak důležitá, ale lidé zkrátka chtěli změnu, a proto dorazili v hojném počtu. Těším se, až současný zlomyslný prezident odejde z Hradu a místo něj nastoupí nová krev,“ zamyslel se Škarabela.

Volby na Třebíčsku v číslech
Účast 73,16 %
Zisk Petra Pavla 53,68 %
Zisk Andreje Babiše 46,32 %

Oba pánové také poukázali na bouřlivou předvolební kampaň. „Ze strany některých voličů obou kandidátů to bylo občas hodně vyhrocená. Proto bych si přál, aby se mezi lidi vrátil zase respekt k názoru toho druhého. To platí oboustranně. Je nutné ctít názor druhé strany, být tolerantní,“ sdělil Hrůza.

Podobně smýšlí i Škarabela. „Předvolební kampaň byla už docela za hranou. Ale myslím, že Andreji Babišovi se to jeho rozeštvávání lidí asi vrátilo. Zkrátka to s tím strašením přehnal, a proto lidé hlasovali pro Petra Pavla,“ dodal třebíčský podnikatel.