Investorem náročné akce s oficiálním názvem „Projekt ochrany vod povodí řeky Dyje – II. etapa“ je Svazek obcí Vodovody a kanalizace se sídlem v Třebíči. „Celkové náklady činí pro svazek 425 milionů korun. Dotace se očekává ve výši 320 milionů korun. Práce by měly být zahájeny již na jaře 2010,“ přiblížil fakta tajemník svazku Miloš Kokeš.

Vladislav a Číměř se dočkají nových čistíren odpadních vod a splaškové kanalizace v celkové délce 16,9 kilometru. V Jemnici se vybuduje 1,1 kilometru nové kanalizace a zrekonstruuje 3,4 kilometru stávajících stok. Rekonstrukce čeká také vodovody v délce 2,5 kilometru. V Moravském Krumlově plánuje svazek modernizaci čistírny odpadních vod. Počítá se tam s rekonstrukcí stávající jednotné kanalizace v délce 1,3 kilometru a výstavbou nové splaškové kanalizace v délce 2,9 kilometru.

Pro obce budou tyto akce potřebné, ale náročné. Nejenom organizačně, především finančně. Na spoluúčast si budou muset vesměs vzít úvěry. „Budeme to mít sakum pikum všechno,“ pochvaloval si starosta Vladislavi Květoslav Havlíček. V zabezpečení odpadních vod totiž městys nemá zatím vůbec nic. Ve Vladislavi je jen povrchová kanalizace, tedy dešťová, která vede do řeky. U domů mají lidé septiky. O stavbu čistírny a splaškového řadu radnice usilovala už asi sedm let. „Budeme si muset vzít úvěr. Ta finanční situace je dost napjatá, bude se to muset řešit přes svazek,“ řekl starosta.

Myslí na potomky

Číměř patří mezi kategorii obcí, které by kanalizaci zatím ještě povinně dělat nemusely. „My jsme z těch, kteří to mohli odložit. Využili jsme stávající situaci. Je to výraz odpovědnosti vůči obci a potomkům. Ti příští by to měli dražší,“ řekl číměřský starosta Václav Komínek. Obyvatelé vesnice, kterých je 210, přijímají podle slov starosty celou akci kladně. U svých domů mají jímky s přepady. Spodní voda by se tedy po stavbě kanalizace a čistírny měla zlepšit. „Zatím řešíme, jak to přežít investičně. Dokončili jsme společenské centrum, stálo nás to 11 milionů korun,“ sdělil starosta Komínek.

Projekt, zkráceně nazývaný Dyje II, bude jednou z největších investičních akcí i pro Jemnici. „Podíl města odhadujeme asi na 17 milionů korun. Bez úvěru na příští rok se neobejdeme,“ informoval starosta Miloslav Nevěčný. V Jemnici se bude dělat kanalizace v 15 ulicích, a to po celém území města. Půjde nejen o rekonstrukci, ale i o napojení objektů, které dosud připojeny nebyly. Tam, kde vede souběžně i vodovod, provede se výměna jeho potrubí.