VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Třebíčsku přibyly stovky nových vrtaných studní

Třebíčsko - Za posledních několik let přibyly na Třebíčsku stovky nových vrtaných studní. Slouží jako zdroje užitkové i pitné vody. Jejich nadměrný počet však možná začíná mít spolu se suchým počasím vliv na stále častější kolísání hladiny podzemní vody.

5.1.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archív

Jednou z firem, která se specializuje na vrty, je AZO z Třebíče. Majitel Václav Matoušek nízkým počtem zakázek netrpí. „Na nedostatek práce nestěžuji, ani nemusím moc dávat reklamu. Dělám to jen z reference,“ řekl. Firma vrtá studně na Třebíčsku a Znojemsku. Časté jsou prý případy, kdy si lidé u novostaveb pořídí vrt k zásobování vodou, protože v lokalitě nemají dosud vodovod.


Fenomén vrtaných studní se rozšířil především po roce 2000. „Navyšování počtu vrtů začalo před osmi lety. S novou technologií vznikla řada firem, vrtané studny se staly cenově dostupnými,“ vysvětlil vývoj Pavel Vosátka, vedoucí odboru životního prostředí na Městském úřadu v Třebíči.


V třebíčském správním obvodu přibylo od roku 2000 několik tisíc nových studní. Jen za roky 2007 a 2008 jich oddělení vodního hospodářství nově povolilo kolem 200. V převážné většině se jedná o vrty. Naproti tomu spousta starších kopaných studní z doby před rokem 1955 není podchycena evidencí.


Voda se ztrácí


Někteří lidé si prý na úřad přicházejí stěžovat, že jim vysychají studně, především ty kopané. Podle Vosátky je možné, že podpovrchových vod skutečně ubývá. Na vzniku potíží má podíl asi také to, že firmy často vrtají hlouběji, než dostaly povolení. Dosud se však tento problém systematicky neřešil, protože nemá odpovídající oporu v zákoně.


Voda z vrtů se využívá různým způsobem. K zásobování pitnou vodou, k zalévání zahrad a také k napájení soukromých bazénů. Obrovské odběry vody mají ale také některé podniky a zemědělská družstva. Podzemní vodu využívají pro technologické činnosti.
Podle vodařů se dříve ctila zásada, že kvalitní podzemní zdroje vody by měly být prioritně využívány jako zdroje pitné. S ohromným nárůstem počtu vrtů se z nich však stala převážně užitková voda.


Vlivem vrtů na hladinu spodních vod se postupně začínají zabývat výzkumné instituce. Statistiky odběrů ani vydatnosti zdrojů se zatím nesledovaly. Záměrem odborníků je prosazovat opatření na zadržení vody v krajině.


Vodu je na území republiky nutné „udržet“, nikoli nechat odtéci. „V budoucnosti se to bude muset řešit, bude to problém celé střední Evropy,“ uzavřel Pavel Vosátka.

Článek o nedostatku vody si přečtěte zde.

Autor: Ivan Přibík

5.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Josef Mladý

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Volby na Vysočině.
AKTUALIZUJEME
46

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Vysočina – Pracovníci Krajského úřadu Kraje Vysočina, kteří tradičně na volby na Vysočině dohlíželi, se během hlasování nesetkali s žádným závažným problémem nebo nedostatkem.

Voliči přicházeli odevzdat hlas i v posledních chvílích

Stařeč - Zájem voličů je patrný i ve Starči na Třebíčsku. Účast přesahuje 60 procent.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení