Platilo to i v případě Josefa Kremláčka, který se ocenění nedožil. Akademický malíř z Třebíče zemřel v plném pracovním nasazení letos v červnu. „Je velká škoda, že byl oceněn až in memoriam," poznamenala krajská zastupitelka a třebíčská radní Marie Černá.

Josef Kremláček patřil k nejlepším tuzemským ilustrátorům dětských knih. Podílel se na vzniku sedmdesáti z nich. Během svého života navíc spolupracoval s časopisy pro nejmenší čtenáře, Mladý svět nebo Mateřídouška.

Od Kraje Vysočina letos získal druhé nejvyšší možné vyznamenání, skleněnou medaili. Stejného ocenění se dočkal také historik a pedagog Rudolf Fišer, autor řady vědeckých publikací, například Klášter uprostřed lesa. Patří také k těm, kteří se výrazně zasloužili o zápis třebíčských památek na seznam světového dědictví UNESCO.

„Člověk je rád, když se jeho práci dostane takového ocenění, zvlášť pokud jde o ocenění krajské," reagoval Rudolf Fišer, který nezahálí ani ve svých pětasedmdesáti letech. „Zabývám se dějinami Třebíče, které by měly vyjít na konci příštího nebo na začátku toho dalšího roku knižně. Je to 150 stran textu, což není málo," připomněl.

Odpočinku si po zisku skleněné medaile od Kraje Vysočina neužije ani farmář Pavel Dobrovolný z Ratibořic. S osmisethlavým kozím stádem to ani nejde. „V tomto období se denní produkce mléka snížila asi na třetinu maxima, tedy na 600 litrů, protože kozy jdou do říje a připravují se na své jarní mateřské povinnosti, práce ale máme stále dost," připomněl farmář Pavel Dobrovolný.

Udělení krajské medaile vnímá jako zadostiučinění nejen pro sebe, ale pro celou rodinu. „Vážím si toho, že dvacetileté snahy a úsilí do oprav stájí a dalších věcí si někdo všiml a dokázal to ocenit," řekl majitel ratibořické kozí farmy, která produkuje nejen mléko, ale také řadu výrobků z něj v biokvalitě. Před dvanácti lety zvítězil Dvůr Ratibořice v soutěži Asociace soukromého zemědělství ČR a stal se Farmou roku.

Již řadu úspěchů má na svém kontě i nejmladší z krajem oceněných osobností se vztahem k Třebíčsku. Josef Špaček se narodil před třiceti lety v okresním městě. Od té doby se naučil hrát na housle a stejným směrem se vydal i při studiu několika světových univerzit. Dnes působí jako koncertní mistr, tedy druhý nejdůležitější člověk po dirigentovi na pódiu České filharmonie. Od Kraje Vysočina nyní převzal Dřevěnou medaili, udělovanou mladým osobnostem.

Své ceny uděluje kraj od roku 2008. Nejvyšším vyznamenáním je kamenná medaile. Materiál má symbolizovat stálost a neměnnost výsledků práce oceněného. Skleněná cena odkazuje na čirou a nezištnou podstatu skutků držitele. Dřevěná medaile patří houževnatým, pružným a mladým osobnostem.