Kromě řady akcí, které gymnázium pořádá, se uskuteční i třídní srazy. A to v opravdu velké míře, protože organizátoři oslovili tři tisícovky bývalých absolventů. „Každá třída si mezi sebou vybrala svého zástupce, který nás postupně informoval o tom, kdo z jeho spolužáků přijede. Příjemným překvapením pro nás bylo, že máme počítat s účastí asi 1100 lidí. Ti se sejdou ve čtyřech velkých sálech různě po Třebíči,“ vysvětlila statutární zástupkyně školy a zároveň jedna z pořadatelek Lenka Chybová.

Pracovníci odborné firmy třídí odpad z popelnic. Ilustrační foto.
Zdraží vám odpad? Je to i kvůli Číně, která se začala chovat ekologicky

Mezi absolventy, kteří do Třebíče zavítají, je například eurokomisařka Věra Jourová či meteorolog Michal Žák, známý z České televize. „Paní Jourová i pan Žák mají spolu s dalšími významnými osobnostmi své medailonky v chystaném almanachu, který během oslav představíme veřejnosti a který si budou moci koupit všichni návštěvníci,“ doplnila Chybová.

V almanachu bude ale popsána třeba také historie školy či peripetie s odcizením pamětní desky věnované jinému absolventovi, spisovateli Bedřichu Václavkovi, který zemřel v koncentračním táboře v Osvětimi. Deska zmizela v 90. létech a už ji nikdo nikdy neviděl. „My se to rozhodli napravit, a proto slavnostně odhalíme desku věnovanou našim absolventům, kteří podobně jako Václavek zemřeli za 2. světové války. A k tomu jsme přichystali ještě jednu, která pro změnu bude připomínat naše absolventy perzekuované komunistickým režimem. Mezi ně patřil například básník Jan Zahradníček,“ sdělila zástupkyně.

Oslavy začínají v sobotu 9. října v 9.00 hodin ekumenickou bohoslužbou v bazilice sv. Prokopa, odhalení desek přijde na řadu ve 13.00 hodin.

Program oslav

9.00 ekumenická bohoslužba v bazilice sv. Prokopa

10.00–17.00 den otevřených dveří – prohlídka budov školy na Masarykově náměstí, možnost prohlídky ZŠ Horka-Domky na Václavském náměstí 9.00–12.00

13.00 odhalení pamětních desek obětem totalitních režimů

15.00 slavnostní akademie k výročí školy v divadelním sále kulturního domu Pasáž

17.00 repríza akademie v divadelním sále kulturního domu Pasáž