Přetíženou dopravu v Zašovicích vyřeší jedině obchvat. Za tím si stojí tamní starosta Josef Běhal. Obcí, ležící na trase z Třebíče do Jihlavy, denně projíždějí stovky osobních automobilů, autobusů i nákladních aut. „Frekvence se zvýšila díky velkým jihlavským firmám, které ve velké míře zaměstnávají také lidi z Třebíčska,“ míní starosta.

Odklonění dopravy se ale Zašovičtí zřejmě nedočkají.
Kraj Vysočina letos plánuje pouze srovnání a rozšíření téměř pětikilometrového úseku krajské silnice II/405 mezi Zašovicemi a Brtnicí. Rekonstrukce má proběhnout přibližně od července do října příštího roku. A přímo v Zašovicích se schyluje k rekonstrukci průtahu a opravám povrchů. „Finanční náklady na stavbu budou známy až po právě probíhajícím výběru zhotovitele stavebních prací,“ sdělila Hana Strnadová z investičního oddělení

Krajského úřadu kraje Vysočina. Na modernizaci hlavního tahu mezi okresní a krajskou metropolí už kraj získal peníze z evropských fondů. „Požádali jsme o spolufinancování ze zdrojů Regionálního operačního programu NUTS 2 Jihovýchod,“ dodala Strnadová.

Dočasné řešení

Starostovi Zašovic Josefu Běhalovi se připravovaná rekonstrukce zdá nedostatečná. Podle něj je to jen dočasné řešení, silnice bude dále zatěžována náporem dopravy a později neopravitelná. „Jediné východisko opravdu vidím ve vybudování obchvatu obce, který by jí výrazně ulevil,“ vyjádřil se. A podobný postoj mají i v Brtnici. Obchvat již v minulosti odsouhlasili zastupitelé, dalším krokem je změna územního plánu. „Tu nyní připravujeme.

Obchvat bychom tu rádi měli, do plánu jej zaneseme,“ předeslala starostka Marie Kružíková. Jak ale v minulosti zdůraznil hejtman Miloš Vystrčil, kraj teď čtvrt miliardy na obchvat nemá.

Rekonstrukce úseku mezi Zašovicemi a Brtnicí je již druhou etapou přestavby silnice z Třebíče do Jihlavy. Loni byla dokončena čtyři a půl kilometru dlouhá část z Jihlavy do Příseky. Kraj za ni s přispěním Evropské unie zaplatil 173,5 milionu. A přestavby by se výhledově měly dočkat i další části této bezmála čtyřicetikilometrové trasy.