Vlaky na trati z Moravských Budějovic do Jemnice přestaly jezdit letos v lednu, když kraj Vysočina nechtěl dále podporovat nerentabilní provoz. „Město Jemnice usiluje alespoň o víkendový provoz osobních vlaků v době prázdnin od počátku května poté, co bylo zřejmé, že kraj pravidelnou dopravu neobjedná z neustále se opakujícím zdůvodněním, které již všechny zúčastněné strany znají,“ sdělil starosta Jemnice Miloslav Nevěčný.

Proto Jemničtí zahájili jednání s Jindřichohradeckými místními dráhami o podmínkách provozu na zmíněné trati. „Dnes máme cenovou nabídku na víkendové jízdy o letních prázdninách v rozsahu tří párů vlaků denně za cenu zhruba 220 tisíc korun,“ přiblížil jemnický starosta.

Vyvstává problém, jak ne zrovna levnou záležitost zaplatit. „Oslovili jsme město Moravské Budějovice, Moravskobudějovický mikroregion, Jemnický mikroregion, zda by přispěli na tuto akci. Jednání zatím nejsou u konce,“ podotkl Nevěčný.

K situaci se za Moravské Budějovice vyjádřil starosta Vlastimil Bařinka: „Projednali jsme to a v radě odsouhlasili, že na tento záměr přispějeme částkou dvaceti tisíc korun.“ Podle něj však není takové řešení systémové, protože je pouze řešením na krátkou dobu. „Pořád si myslím, že by se mělo více tlačit na kraj, aby provoz na trati odNového roku obnovili,“ namítl Bařinka.

Hledají podporu i u místních firem

Předseda Spolku pro veřejnou dopravu na jihozápadní Moravě Martin Kouřil přidal názor: „Přichází čas začít podporovat dobré věci odspodu, od občanské společnosti, neboť rozhádaným politikům už nezbývá sil na řešení skutečných problémů periferních regionů. Ukažme těm nahoře, že si dokážeme poradit i bez nich. Odměnou může být kromě dobrého pocitu třeba reklama konkrétní regionální firmy projíždějící malebnou krajinou Jemnicka.“

Aktivity spolku, který prosazuje obnovení lokálky, oceňuje i starosta Jemnice: „Budeme rádi, pokud se k němu připojí další podnikatelé a firmy, kteří pochopí, že kromě přínosu pro turistický ruch může být tato akce signálem pro odpovědné osoby na krajském úřadě.“