Sto padesáti tisíci přispěje ministerstvo vnitra, zbytek doplatí město. V ulicích Třebíče se má objevit do konce letošního roku.


Její instalace je nyní ve fázi výběru dodavatele kamery a nejvhodnějšího místa. Strážníci zvažují několik lokalit, v nichž se v poslední době množí trestná činnost.


„Přemýšlíme o památkách UNESCO, o novém hřbitově, kde se v letní sezoně vyskytují krádeže a vandalství, a o sběrných dvorech,“ uvedla mluvčí strážníků Lucie Molčanová.


Záleží i na tom, kde bude možné zajistit technické zázemí pro kameru. „Dva pevné body, na nichž se kamera bude střídat, propojíme s městským kamerovým systémem. Mobilní kamera bude ovládána ve zvláštním režimu, zajistí se přenos na služebnu městské policie,“ řekla Molčanová.


Strážci bezpečí v centru i u škol


Kamerový systém městské policie má v současné době sedm pevných bodů. V centru kamery snímají Karlovo i Komenského náměstí a Soukopovu ulici, v Borovině ulici Zahraničního odboje, na Hájku ulici Marie Majerové a Míčovu a v Nových Dvorech střeží Modřínovou ulici.


A lidé o nich vědí, proto se zločin z těchto míst téměř vytratil. „Kontroly strážníků můžeme více zaměřit na okrajové části města,“ podotkla Lucie Molčanová.


Loni v prosinci se na systém napojily i kamery u tří základních škol, a to v ulici Benešova, Kpt. Jaroše a Na Kopcích. S bdělým okem kamer za zády si teď děti na žádné lumpárny netroufají. „Nic závažného se v okolí neděje,“ potvrdila mluvčí strážníků.


Prevence ano, chybí ovšem cedule


Kamery jako nástroj prevence v rukou městské policie podporuje i starosta Ivo Uher. Chybí mu však informační cedule při vjezdu do města, upozorňující návštěvníky Třebíče na přítomnost kamer.


„V některých zemích je mají. Mohli bychom je také zavést, neboť upozornění samo o sobě působí preventivně. Každý si rozmyslí, jak se tu bude chovat a jak rychle pojede,“ konstatoval.


S rozšířením a zkvalitněním kamerového systému strážníci počítají i v budoucnu, mobilní kamery či stabilní body se mají objevit i v dalších rizikových lokalitách města. V rámci prevence by se do ulic mohli rovněž vrátit okrskoví pochůzkáři a cyklohlídky.