Z jednotlivých odpovědí, které městské úřady Deníku poskytly, je patrné, že důležitým zdrojem jsou evropské dotace, jež protékají Regionálním operačním programem Jihovýchod (ROP).

Na prvním místě se umístil přestupní dopravní terminál u vlakového nádraží v Třebíči. Dřív tam bývalo trochu chaotické parkoviště, nákladní rampa a obecně nešlo o vstupní bránu do města, kterou by se dalo chlubit. „Přestavba na moderní dopravní uzel se uskutečnila v letech 2014 až 2015. Náklady činily 72 milionů korun, z toho byla 46 milionů dotace z ROP jihovýchod,“ sdělil Ondřej Hedbávný z tiskového oddělení třebíčské radnice. Mimochodem – letos ještě přibudou boxy na úschovu kol a příští rok dráhy opraví i výpravní budovu.

Na druhé příčce se umístila rekonstrukce kulturního domu Beseda v Moravských Budějovicích. Ta už finišuje a město do ní investovalo 54,7 milionů korun z vlastních zdrojů. Jde o největší stavební zásah za dobu existence tohoto důležitého objektu, kterým šly dějiny města. Zdi pamatují třeba hlavního hybatele dění v Budějovicích před sto lety Jaroslava Palliardiho, významného archeologa činného v řadě spolků, který se setkával i s prezidentem Masarykem.

V Přeckově pravidelně dělají brigády. Například na pořez obecního dřeva nebo taky sečou veřejná prostranství.
Volební přeborníci. To bývají Přeckováci

Pomyslnou třetí příčku obsadil projekt revitalizace veřejných prostranství v Třebíči Borovině, který se uskutečnil v letech 2014 až 2015. Stálo to 50 milionů korun, polovinu nákladů uhradil opět ROP Jihovýchod. Jedná se o veřejný prostor v bývalé fabrice na boty BOPO. Z areálu se stalo místo častých procházek Třebíčanů, děti mají k dispozici hřiště. Propojilo se veřejné se soukromým. Fungují tam firmy, existuje velkorysý podnikatelský plán na dobudování bytů, některé už jsou hotové a obydlené. Vzniká vlastně nová městská čtvrť.

Čtvrté místo zaujímá rekonstrukce náměstí Míru a přilehlých ulic Sokolská a Dobrovského v Moravských Budějovicích. Pracovalo se tam v posledním roce. A v sobotu 29. září se uskuteční malá slavnost, kterou radnice Budějovičanům symbolicky předá hotové dílo, do kterého město ze svých zdrojů investovalo částku 41,5 milionu korun. Při slavnosti týden před volbami poteče limonáda zdarma a pivo či uzená klobása budou stát symbolických 10 korun.

Pětici nejdražších hotových či téměř hotových projektů uzavírá třebíčský dům dětí a mládeže opět v areálu původní borovinské fabriky. Vznikl přestavbou bývalé kotelny. Projekt se u části veřejnosti i zastupitelů setkal s rozpačitým přijetím. Právě kvůli umístění. Dřív DDM působil v parku Na Hrádku v centru města. Ať tak či onak, od roku 2015 nový objekt dětem slouží, realizace vyšla na 29 milionů korun. „Město to platilo z vlastních zdrojů,“ doplnil Ondřej Hedbávný.

Kdo bude v nadcházejícím volebním období usedat k zastupitelskému stolu v Náměšti nad Oslavou, rozhodnou voliči už za týden, 5. a 6. října.
Témata voleb v Náměšti: Bydlení, sokolovna, cyklostezka