Mezi významné rodáky Starče patří malíř a výtvarník František Dlouhý. Narodil se roku 1911 ve Starči, zemřel v březnu roku 2000. Další rodák Milan Klusák, narozený v roce 1923 ve Starči, byl československý diplomat, vysokoškolský pedagog a dlouholetý ministr kultury České socialistické republiky.

Happy run pomáhá a má obrovský smysl. Předání šeku provází dojetí i úleva. 5. ročník běhu Happy run. Na fotografii uprostřed Monika Palátová
Happy run má obrovský smysl. Předání šeku provází dojetí, říká Monika Palátová

Stařeč
* První písemná zmínka: 1259
* Počet obyvatel: 1 700

Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Zdroj: DeníkJeho ženou byla Zoe Klusáková-Svobodová, dcera prezidenta Ludvíka Svobody. Zemřel v listopadu roku 1992. Další významná osobnost byl fyzik František Pernička.

Narodil se v roce 1948 v Třebíči, ale žil ve Starči. Za společnou práci s týmem Mezinárodní agentury pro atomovou energii získal Nobelovu cenu za mír.

Zemřel v lednu 2010 v Praze. V roce 2014 se stal čestným občanem městyse Stařeč.

Tip na výlet

Bazilika sv. Prokopa Třebíč.Bazilika sv. Prokopa Třebíč.Zdroj: Deník/ArchivMěsto Třebíč

Stařeč leží v těsné blízkosti města Třebíče. Mezi nejvýznamnější kulturní památky Třebíče patří Bazilika sv. Prokopa a Židovská čtvrť. Lidé se zde mohou vypravit do dávné židovské minulosti. Od roku 2003 jsou obě tyto památky zapsány na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Překrásný výhled na celé město a okolí mohou zájemci spatřit z pětasedmdesáti metrové Městské věže. Další výhled na Třebíč nabízí z Masarykovy vyhlídky nad řekou Jihlavou, kterou najdou turisté v městském parku na Hrádku. Další vyhlídkou je vodojem u Kostelíčku. Velkým lákadlem pro turisty je nově opravený větrný mlýn na Kanciborku.

Rozhledna Pekelný kopecRozhledna Pekelný kopecZdroj: Deník/Ivana ŘíhováRozhledna Pekelný kopec

Jen čtyři kilometry od Starče najdou výletníci oblíbené místo turistů – rozhlednu na Pekelném kopci. Na vrcholu kopce na ně čeká šestadvacet metrů vysoká rozhledna s výhledem na Stařeč, Třebíč a okolní krajinu. Její ocelová konstrukce je nápaditě obehnána dřevěnými čtverci. Vyhlídková věž má v sobě zakomponovaný i židovský symbol. Její půdorys připomíná Davidovu hvězdu. Rozhledna je volně přístupná.