Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Markovce si rybáři nejméně rok nezachytají

Třebíčsko - Rybáři mají už jen málo možností, kde chytat na základní povolenku. Po pětadvaceti letech se navíc letos poprvé vypouští jedna z jejich nejoblíbenějších vodních ploch, Markovka u Kožichovic.

15.10.2016
SDÍLEJ:

Vodní nádrž Markovka. Foto: Deník/Kamil Černý

Často k Markovce chodil také kořichovický senior František Jelínek. „Dají se tady chytit pěkné kousky. Kdysi mi támhle z hráze zabral čtrnáctikilový kapr," ukazoval na břeh pod silnicí. Vzpomínal také na to, jak s obrovským kaprem naložil. „Pustil jsem ho, ale ne zpátky. Odnesl jsem ho do jiného rybníka. S takovou rybou ani nic moc jiného dělat nejde. Její maso moc dobré není," vysvětlil.

Mnoho příležitostí, kde mohou rybáři na Třebíčsku chytat, nemají. S běžnou povolenkou se podle Františka Jelínka dostanou jen na několik míst. „Jde to na řece Jihlavě, na Mocle u Hrotovic a na přehradě. A to je asi vše," upozornil. Řadoví rybáři nemohou chytat ani na nádrži Lubí mezi Třebíčí a Ptáčovem. Vodní plocha je sice majetkem města a v nájmu ji má třebíčská organizace Moravského rybářského svazu, jenže její dřívější vedení chtělo mít z nádrže výkladní skříň své činnosti. Hodlalo o ni pečovat a nasazovat do ní lákavé druhy ryb. Aby vedení na to všechno mělo prostředky, zvýšilo cenu povolenky na několikanásobek běžné. Dnes vyjde na čtyři sta korun, přesto je Lubí pro rybářský spolek neziskové.

Současné vedení organizace to chtělo změnit. Radnice to však loni neumožnila. Radní se totiž obávali, že u Lubí, které leží v klidném prostředí, by se pohybovalo více lidí než dřív a tamní přírodu by znehodnotili. Zatím na městské vodě nedaleko Třebíče mohou lovit jen rybáři, kteří si zaplatí speciální povolenku.

U Markovky něco takového alespoň zatím nehrozí. Nádrž vlastní státní podnik Lesy ČR a rybářům ji chtějí v budoucnu opět zpřístupnit. Přednost ale prý nyní mají opravy. „Za účelem prodloužení životnosti a zajištění bezpečnosti vodního díla bude provedena sanace stávajících konstrukcí a rekonstrukce objektů výpustného zařízení a spodní výpusti," popsala mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. Rekonstrukce nebude hotová hned. Předcházet jí bude vyhotovení projektové dokumentace a provedení různých rozborů a průzkumů. Stavební práce tak začnou zřejmě až na přelomu let 2017 a 2018. „Náklady byly předběžně vyčísleny na 15 milionů korun," dodala Eva Jouklová.

Rybáři si tak na nádrži opět jen tak nezachytají. Kochat se mohou alespoň výlovem, který se uskuteční v sobotu 22. října. Že by ale v Markovce ještě byly kapitální kousky, František Jelínek pochybuje. „Spíš mám pocit, že tam nic moc nebude. Rybářů sem chodí hodně a možná je všechno vylovené," zamýšlel se.

Autor: Kamil Černý

15.10.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nečekaná žeň čekala třebíčské plavce na podzimní ceně Motorletu, zleva David Svoboda, Sára Doležalová, Barbora Seemanová a Marie Magdalena Davidová.

Plavci Spartaku zářili na podzimní ceně Motorletu

Volby na Třebíčsku.

V Okříškách budou u voleb podepisovat petici na podporu obchvatu

Jedna z nejkrásnějších vyhlídek na Třebíčsku. Podívejte se

Čáslavice - Jedna z nejkrásnějších vyhlídek na Třebíčsku se nachází na nenápadném místě nedaleko kostela a hřbitova u Čáslavic. Místo zvané Hanzalův kopeček skýtá zvláště za slunných podzimních dní půvabné rozhledy do všech světových stran.

Zahrádkáři budou vystavovat tradiční druhy i rarity

Třebíč - Zahrádkáři se chystají v Třebíči ukázat své letošní výpěstky. Od pátku do pondělí promění Zahrádkářský dům ve Švabinského ulici v jednu velkou podzimní zahradu. Uskuteční se tam jubilejní třicátá oblastní výstava ovoce, zeleniny, bonsají a léčivých rostlin.

Na kapotu auta před domem někdo vyryl kosočtverec

Třebíč - Kosočtverec někdo vyryl na kapotu auta Nissan Juke, která stálo před domem v ulici Sv. Čecha v Třebíči.

Veletrh vzdělávání představí v Třebíči nabídky škol

Třebíč - Veletrh vzdělávání Didacta se ve čtvrtek 19. října uskuteční v Třebíči. Cílem veletrhu je podat ucelený přehled o vzdělávacích nabídkách škol a uplatnění v praxi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení