Často k Markovce chodil také kořichovický senior František Jelínek. „Dají se tady chytit pěkné kousky. Kdysi mi támhle z hráze zabral čtrnáctikilový kapr," ukazoval na břeh pod silnicí. Vzpomínal také na to, jak s obrovským kaprem naložil. „Pustil jsem ho, ale ne zpátky. Odnesl jsem ho do jiného rybníka. S takovou rybou ani nic moc jiného dělat nejde. Její maso moc dobré není," vysvětlil.

Mnoho příležitostí, kde mohou rybáři na Třebíčsku chytat, nemají. S běžnou povolenkou se podle Františka Jelínka dostanou jen na několik míst. „Jde to na řece Jihlavě, na Mocle u Hrotovic a na přehradě. A to je asi vše," upozornil. Řadoví rybáři nemohou chytat ani na nádrži Lubí mezi Třebíčí a Ptáčovem. Vodní plocha je sice majetkem města a v nájmu ji má třebíčská organizace Moravského rybářského svazu, jenže její dřívější vedení chtělo mít z nádrže výkladní skříň své činnosti. Hodlalo o ni pečovat a nasazovat do ní lákavé druhy ryb. Aby vedení na to všechno mělo prostředky, zvýšilo cenu povolenky na několikanásobek běžné. Dnes vyjde na čtyři sta korun, přesto je Lubí pro rybářský spolek neziskové.

Současné vedení organizace to chtělo změnit. Radnice to však loni neumožnila. Radní se totiž obávali, že u Lubí, které leží v klidném prostředí, by se pohybovalo více lidí než dřív a tamní přírodu by znehodnotili. Zatím na městské vodě nedaleko Třebíče mohou lovit jen rybáři, kteří si zaplatí speciální povolenku.

U Markovky něco takového alespoň zatím nehrozí. Nádrž vlastní státní podnik Lesy ČR a rybářům ji chtějí v budoucnu opět zpřístupnit. Přednost ale prý nyní mají opravy. „Za účelem prodloužení životnosti a zajištění bezpečnosti vodního díla bude provedena sanace stávajících konstrukcí a rekonstrukce objektů výpustného zařízení a spodní výpusti," popsala mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. Rekonstrukce nebude hotová hned. Předcházet jí bude vyhotovení projektové dokumentace a provedení různých rozborů a průzkumů. Stavební práce tak začnou zřejmě až na přelomu let 2017 a 2018. „Náklady byly předběžně vyčísleny na 15 milionů korun," dodala Eva Jouklová.

Rybáři si tak na nádrži opět jen tak nezachytají. Kochat se mohou alespoň výlovem, který se uskuteční v sobotu 22. října. Že by ale v Markovce ještě byly kapitální kousky, František Jelínek pochybuje. „Spíš mám pocit, že tam nic moc nebude. Rybářů sem chodí hodně a možná je všechno vylovené," zamýšlel se.