Poradit se a svěřit se lince důvěry se v minulém roce rozhodlo o něco více mužů než žen z různých koutů Vysočiny. Nejčastěji volali lidé z Třebíčska, Jihlavska a Havlíčkobrodska. Výjimkou však nebylo, že se na linku důvěry obrátili volající z větší dálky, např. z Hradce Králové či Liberce.


Za poslední rok se zvýšil zájem také o internetové poradenství, které spočívá v tom, že se lidé radí s linkou důvěry pomocí emailu. „Tato varianta vyhovuje některým například proto, že jim není blízký přímý kontakt po telefonu nebo nechtějí či nemohou zaplatit náklady spojené s hovorem. Obě služby jsou poskytovány zdarma,“ podotkla vedoucí Linky důvěry Vanda Vymazalová.


K nejčastějším tématům, se kterými lidé loni linku důvěry kontaktovali, patřily problémy v partnerských vztazích, obtíže spojené s psychickým onemocněním, užíváním drog a alkoholu, domácí násilí, sebevražedné úvahy. Někteří lidé volali či psali s prosbou o kontakt na odborníka z psychosociální či zdravotnické oblasti (např. psychologa, psychiatra), ke kterému by mohli docházet.


Linka důvěry STŘED je jedinou linkou důvěry tohoto typu v kraji Vysočina. Je zaměřená na celou populaci a funguje denně od 8 do 22 hodin včetně víkendů a svátků na telefonních číslech 775 22 33 11 a 568 44 33 11. Emailový kontakt je: linkaduvery@stred.info Odpověď je zasílána do 48 hodin.