Obyvatelé okolních obcí se s podobnými akcemi již vcelku sžili, stejně tak jako s loňskou proměnu letiště z letadlové na vrtulníkovou základnu. „Začátkem minulého týdne létaly vrtulníky víc než obvykle, člověk si ale zvykne na všechno. Už to ani moc nevnímáme," řekl Tomáš Hošek ze Studence.

Podle něj je hluková zátěž pro obyvatele při mezinárodních cvičeních rok od roku menší. „První cvičení, která se tady konala, byla dost hlučná, při těch posledních to ale bylo už tak, že tady letadla jen odstartovala a letěla cvičit jinam. Přímo nad domy létala spíš jen výjimečně," vzpomínal.

Jestli tento trend potvrdí i letošní cvičení, které ponese název Ample Strike 2014, což lze přeložit jako vydatný úder, ale jasné prozatím není. „Dosud se neuskutečnily příslušné plánovací konference, na základě kterých by bylo možné upřesnit počty cvičících za Armádu ČR, ani konkrétní zapojení leteckých jednotek armád dalších států," vysvětlil mluvčí Generálního štábu AČR Jan Šulc.

Přislíbil ale, že detailnější program cvičení bude pro veřejnost k dispozici v dubnu. „To se uskuteční hlavní plánovací konference. Jedním z výstupů budou i bližší informace o celé akci," doplnil.

Na základně u Sedlece a Vícenic u Náměště nad Oslavou působí už od loňského roku vrtulníky české armády. Na změnu hluku si lidé zvykli vcelku rychle. „Dokonce bych řekla, že bychom už bez toho zvuku, který letiště produkuje, nemohli být," poznamenala obyvatelka Kozlan, která si nepřála být jmenována.

Na mezinárodní cvičení, které by měla základna hostit v září, se navíc upřímně těší. „Kde jinde bych mohla dětem ukázat velká dopravní letadla? Vždycky je společně vyhlížíme," dodala.

Úkolem při předchozích výcvikových akcích konaných u Náměště byla spolupráce pozemních jednotek s těmi ve vzduchu. Nejinak by tomu mělo být i letos. „Hlavním cílem cvičení Ample Strike bude sladění výcviku předsunutých leteckých návodčích s posádkami letounů taktického a vrtulníkového letectva v přímé letecké podpoře jednotek pozemních sil," líčil mluvčí generálního štábu české armády Jan Šulc.