Okres Třebíč je na neslavném čtvrtém místě v rámci celé republiky, pokud se týče počtu aspirantů na jedno volné místo. Je jich tu – exaktní řečí čísel - 43,9, přitom v republice je průměr 15,1 uchazeče na jedno nabízené pracovní místo. Hůř jsou na tom už jen Děčín, Karviná a Teplice.


Nejvíc žadatelů na třebíčský úřad práce přišlo první prázdninový měsíc z firmy Drůbež – Vysočina, s.r.o.. Moravské Budějovice, bylo jich čtyřiatřicet. Propouštěla i Vladimíra Padrnosová, která má na Hrotovicku výrobu oděvů, odešlo 14 zaměstnanců. Na prázdniny se po pěti lidech „zbavily“ Hotelová škola Třebíč a Základní škola Husova z Náměště nad Oslavou. „Regionem s tradičně nejvyšší mírou nezaměstnanosti zůstává Jaroměřicko, kde je15,6 procenta obyvatel bez práce. Čísla o absolventech škol se nám výrazněji promítnou do statistik, řekl bych, až v září,“ upřesnil analytik třebíčského úřadu práce Ivan Mužík.


V celé republice nyní nemá zaměstnání 8,7 procent lidí v produktivním věku. Nejhůř jsou na tom obyvatelé v okrese Most, tam je to hrozivých 16 procent. Nejlépe si stojí Praha – východ s číslem 3,9.


Průměr v Evropské unii v červnu činil 9,3 procenta. Naprosto nejkatastrofálnější počty nabídly pobaltské státy – Lotyšsko 20,4 procenta, Estonsko 19,8 procenta, Litva 18,1 procenta. Sousední Maďarsko se trápí s velkým propadem hospodářství podobným Řecku, bez práce je tu desetina obyvatel. Německo pak eviduje 6,6 procenta. A kdo si stojí v době krize ve statistikách nezaměstnanosti v rámci celé sedmadvacítky nejlépe? Sousední Rakousko. V červnu 2010 tu zaměstnání hledalo 3,6 procenta práceschopného obyvatelstva.