Flying Rhino eviduje sedm stížností na hluk

Sabina Introvičová, mluvčí letošních největších vojenských manévrů na našem území, má stížnosti lidí na starosti. „Zatím jich ke mně doputovalo sedm, z Vysočiny jsou od obyvatel Brtnice, o Třešti nic nevím. Dále se ozval někdo od vojenského újezdu Brdy, kde probíhají v rámci cvičení ostré střelby,“ konstatovala Introvičová.

Piloti podle jejích slov létají ve výškách téměř od země do sedmi kilometrů. Dosud je v rámci Flying Rhino nalétáno 250 hodin. „Starostové dotčených území dostali předem vyrozumění, že obyvatelé jejich měst a obcí budou vystaveni zvýšené hlukové zátěži, armáda je žádá o shovívavost a pochopení. Snažíme se situacím, které by vyvolávaly nevoli, vyhýbat,“ upozornila Introvičová.

Lety pouze do jedenácti

„Zatím jsme ani jednou nevyužili možnost startovat do jedné v noci. Vždy se nám letouny vrátily na základnu u Náměště do 23. hodiny. Piloti mají míjet aglomerace nad 10 tisíc obyvatel, samozřejmě kličkovat vzduchem a vyhýbat se vesničkám není možné,“ upřesnila mluvčí.

Jakub Štefánek z velitelství Společných sil Olomouc k tomu podotkl: „Pokud by se k velení dostala informace, že nějaké letadlo letělo příliš nízko – pod 300 metrů – nad obydlenou zónou, nerespektovalo hlukové omezení, dohledali bychom, o kterého pilota se jednalo, ze záznamu letu bychom vytáhli údaje o výšce a stěžovateli bychom podali vysvětlení.“

Cvičení se účastní na 30 letounů, mimo jiné i dvě dvojice legendárních stíhacích bombardérů F–16. V noci startují z italského Aviana, z Británie kvůli nim přilétá tankovací letoun. Nad Poličkou ve výšce sedm kilometrů probíhá doplnění paliva, následuje návrat na domovské zahraniční základny. Cvičí se tak součinnost dvou národností pro kooperaci v Afghánistánu. Fajnšmekři ale díky tmě a velké výšce F–16 de facto nezaznamenají.

Jednou už do scénáře Rhina zasáhl rovněž isladský vulkán, který v nepravidelných intervalech chrlí do atmosféry prach. V pondělí z britských ostrovů neodstartoval ani tankovací letoun, ani letoun typu AWACS.

Cvičení se účastní 3000 vojáků, z toho 2000 zahraničních, z nichž většina je Britů. Dále jsou tu Slováci, Dánové, Litevci a Američani jako pozorovatelé. Hlavním cílem Nosorožce je zvýšení bojové kvalifikace leteckých návodčích, kteří zde mají šanci získat certifikát pro účast v zahraničních misích, především v Afghánistánu. Někteří britští návodčí už po zisku důležitého oprávnění odlétli do boje s Talibanem.

Cvičení součinnosti vzdušných sil s pozemní bojovou technikou probíhá především ve vojenských újezdech Brdy a Libavá, letouny pak mají domovskou základnu na vojenské letecké základně Sedlec, Vícenice u Náměště. Manévrům, které potrvají do 21. května, velí Britové, kteří je i financují.

Mapa Flying Rhino 2010

#nahled|https://g.denik.cz/40/41/130510_tr_mapa_flying_rhino_prostory_adm350.jpg|https://g.denik.cz/40/41/130510_tr_mapa_flying_rhino_prostory.jpg|Mapa Flying Rhino 2010.#