Na armádního generála a československého prezidenta, který by se v neděli dožil 117 let, budete moci vzpomenout pietou či prohlídkou jeho rodného domu.

Již pošesté pořádá Klub českých turistů Trnava pochod Po stopách armádního generála Ludvíka Svobody. „Každým rokem pořádáme Putování k Javoru, a když jsme přemýšleli o nějakém dalším, napadla nás lokalita Kolomazných kamenů a zároveň Hroznatín," zavzpomínal za trnavské turisty Zdeněk Adam. „Při nultém ročníku nás šlo tuším sedm, loni už 117. K tradiční vzpomínce na Ludvíka Svobodu jsme tak přispěli snad i my," dodal.

Na svého bezesporu slavného rodáka v Hroznatíně nezapomínají. „Vždy se u jeho domu sejdou jeho pamětníci i mladí. Nechybí ani zástupci Společnosti Ludvíka Svobody a dalších organizací. Ráda se sem vrací i Svobodova dcera Zoe Svobodová-Klusáková," doplnila starostka obce Jana Uchytilová.

Na pochod se můžete vydat z Trnavy nebo z rozcestí na vrchu Kuchyňka. „Určitě však není určen jen organizovaným turistům, ale široké veřejnosti. Z Trnavy se vydáme do Přeckova a dále do Hroznatína přes Kuchyňku. Tam také bude možnost se zaregistrovat a jít odsud. Navíc na Kuchyňce bude možnost opečení klobásky," poznamenal Adam.

Po pietním aktu u rodného domu a jeho prohlídce se turisté vydají na zpáteční cestu. „Po vlastním značení červenobílými fábory dojdeme ke Kolomazným kamenům a dále do Trnavy. V hostinci U Toma bude možnost oběda," upřesnil za organizátory Adam s tím, že pochod nemůže ohrozit ani nevlídné počasí: „Je nepsaným pravidlem, že není špatného počasí, ale jen špatného oblečení a obutí," dodal.

Žádná podobná akce by se nemohla uskutečnit bez dostatečného financování. „Výběr startovného nám nepokryje vynaložené náklady. Věříme, že sice přijde třeba 150 až 200 lidí, musíme ale tisknout plakáty a pamětní listy. Jsme tak rádi, že nás finančně podpořilo zastupitelstvo Trnavy," řekl Zdeněk Adam.

Po stopách Ludvíka Svobody - Sobota 24. listopadu

Startovné: 20 korun

Registrační místa: u OÚ Trnava 7.30 9.30 hodin; na rozc. Kuchyňka.

Pro vzdálenější turisty: vlak Třebíč-Rudíkov 6.18, 8.39, z Rudíkova po zelené na rozc. Kuchyňka (občerstvení).

Pietní akt u Svobodova rodného domu v Hroznatíně v 11 hodin, možnost prohlídky domu.

Zpáteční trasa: po vlastním značení ke Kolomazným kamenům, dále do Trnavy. Možnost oběda bude v Hostinci U Toma.

KAMIL ČERNÝ