Od té doby uplynul rok a jediná změna je na velitelském můstku Horácka.

„Situace se nijak dramaticky nezlepšila," trpce konstatoval majitel Horácka Milan Jahoda. Pravidla plavby pro majitele soukromých plavidel jsou přitom nastavena striktně, po hladině dalešické přehrady smí jezdit rychlostí jen do 25 kilometrů v hodině, tedy výtlakem, a ne ve skluzu. V praxi to však nefunguje. „Loď, která by plula ve výtlaku, prakticky nepotkáte. Tedy pokud tu zrovna není kontrola od Státní plavební správy (SPS) nebo policie," podotkl Jahoda.

Kontroly nefungují

Na kontrolu se policisté z Hro-tovic a přerovská SPS vydali naposled minulý pátek. Zaměřili se hlavně na dodržo-vání plavebního řádu především ze strany řidičů malých plavidel, ale i na přestupky v okolí přehrady. Policisté však nikoho při nedodržování plavebního řádu nechytili.

Milana Jahodu to nepřekvapilo. „Když se tu objeví policie, najednou všichni jedou podle předpisů, skoro jako by o tom každý věděl. Tomu určitě přispívá i to, že policejní člun je jasně označený, pře-jede přehradu tam a zpátky a každý ví, že si musí chvíli dávat pozor," řekl.

Vlastník Horácka i pracovníci SPS se shodují, že chování řidičů malých plavidel je stejné jako řidičů automobilů. „Na vodě je to jako na silnici. Ve chvíli, kdy na ní stojí policista, jezdí se podle pravidel. Když tam není, každý jede, jak chce," konstatoval Tomáš Ostrčil z přerovské SPS. Podle Milana Jahody by pomohly mnohem častější kontroly nebo inspirace zahraničím. „Z mého pohledu to tu takhle bude vypadat až do prvního velkého průšvihu. Stačí se podívat ke Kozlovu, jak rychle tam valí čluny. A to nevidí do zatáčky, kde jsou na pramicích rybáři nebo lidé na kajacích. Dokud někdo do někoho nepráskne, bude to pořád stejné."

Policisté a SPS nyní na přehradu vyjíždějí spíše nára-zově, záleží na dovolených a hlavně na klimatických podmínkách. Minulá akce však žádné bezohledné chování ze strany majitelů člunů nezaznamenala. „My se zaměřujeme nejen na kontrolu plavidel, ale zajímá nás také všechno, co se děje v zátokách kolem přehrady. Často zjistíme například nedovolené táboření, vjezdy osobních automobilů nebo rozdělávání ohňů v lese. Požár by přitom mohl mít fatální následky," upozornil hrotovický policista Vladimír Doležal, který kontrolu na přehradě provádí.

Dvě stě po dálnici

Výsledek té poslední nepřekvapil Milana Jahodu: „Nevím, že by tady někdy někdo dostal pokutu za jízdu ve skluzu, maximálně za to, že nemá papíry v pořádku a jiné drobnosti," řekl. Pro představu, jízda ve skluzu je podle něj podobná, jako by řidič po dálnici jel rychlostí 150 až 200 kilometrů v hodině. Podle policie budou v průběhu léta kontroly na přehradě pokračovat.

Vítá to i nový kapitán Horácka. Ladislav Virág se plavil na Nových Mlýnech a na řekách, nyní jsou jeho domovskou hladinou Dalešice. „Jízda ve skluzu je problém, každý člun, který takto jede, mě hodně rozhoupe. Je to nepříjemné na vodě, ale když připlouváme k přístavu či kotvíme, je to vyloženě nebezpečné," podotkl. „Obecně se dá říct, že na přehradě se pohybuje vždy alespoň deset člunů. Někteří slušní uberou, když jedou kolem, ale takových není moc," dodal.

Kromě jízdy ve skluzu ho trápí fakt, že řada člunů zneužívá můstky určené pro jeho loď. „Když je upozorním, že tam nemají co dělat, posílají mě do jistých míst. To je potom těžké," posteskl si Virág.

TADEÁŠ MAHEL