Budišovské družstvo je čtvrté největší na okrese. Ještě před měsícem v něm pracovalo 130 lidí, teď je jich o 50 méně.
„Je to kvůli celkové ekonomické situaci. Jsou to sezonní zaměstnanci a služby. Vždycky jsme je uživili,“ posteskl si předseda družstva Stanislava Jaša. „Cena mléka je 2,50 pod výrobními náklady. Vyrábíme 2,5 milionů litrů ročně, jen na mléce jsme ve ztrátě 6,5 milionů korun za rok,“ informoval předseda o smutných číslech.
Nejde ani vepřové
Obdobná je situace i ve vepřovém mase. U něj je cena 28 až 28,5 korun. „Vepřové maso nejde dělat pod 31 korun,“ řekl Stanislav Jaša.
Uvolnění 50 lidí z družstva se výrazně projevilo v celém mikroregionu. „Nárůst nezaměstnanosti byl poměrně masivní na Budišovsku, o celé dva procentní body,“ sdělil Ivan Mužík z Úřadu práce v Třebíči. K 30. září tam byla míra nezaměstnanosti 12,6 procent, o měsíc později už 14,6 procent.
Pro střediskovou obec, v jejíž spádové oblasti se nachází přes deset vesnic, je každé propouštění citelné. „Zasáhlo nás to, co se dá dělat,“ vyjádřil se místostarosta Ladislav Dokulil.
Budišov je nejhorší
Meziměsíční nárůst nezaměstnanosti na Budišovsku je mezi všemi osmi mikroregiony, které Úřad práce v okrese Třebíč sleduje, zatím největším letošním skokem. K 31. říjnu se na druhém místě v počtu lidí bez práce umístilo Jaroměřicko s mírou nezaměstnanosti 13,6 procent, třetí je Moravsko-Budějovicko s 12,6 procenty. Následují Třebíčsko (11 procent), Náměšťsko (10,9), Hrotovicko (10,4). Nejmenší nezaměstnanost vykazují společně Okříšsko a Hrotovicko, v obou případech 10,1 procent.
V absolutních číslech je z mikroregionů nejvíce nezaměstnaných na Třebíčsku, a to 2981, nejméně (paradoxně) na Budišovsku, 266.