I když od události uplynulo právě dnes 60 let, stále není objasněna celá řada otázek. Alespoň na dvě základní by si ti, kterých se tragédie a následné represe komunistického režimu dotkly nejvíce, zasloužili odpověď. Kdo a proč? Je ostudou, že tak ani po 60. letech nikdo neučinil. Není nikdo, kdo by o nepředstavitelném zlu, jež byl schopen udělat člověk člověku, měl odvahu říci pravdu. O omluvě a majetkovém vyrovnání ani nemluvě.

Vzpomínkových akcí bude v Babicích k 60. výročí probíhat hned několik.

Vzpomínkové akce

„Vedení obce položí dnes květiny k pomníku na návsi,“ řekl starosta Babic Miloslav Vecheta. Další proběhne v neděli v babickém kostele Nejsvětější Trojice.

„Jde o pietní akci nazvanou Den pravdy a smíru, na niž spolupracujeme s místními farníky a kterou i finančně podporujeme. Kromě mší je připraveno povídání Michaela Sekerky na téma Život v dobách komunistické nesvobody. Zavzpomínáme i na pátera Václava Drbolu a připomeneme probíhající kanonizační proces. Závěrečnou mši svatou povede generální vikář Jiří Mikulášek,“ nastínil program organizátor a předseda okresního výboru KDU–ČSL Jaroslav Hrubý.

Na tragickou událost vzpomenou 5. července, členové a hosté Klubu českého pohraničí kraje Vysočina. „V žádném případě nechceme vzpomínkovou akci nijak politizovat. Rozeslali jsme na padesát pozvánek lidem, které bychom při vzpomínkové akci v Babicích rádi viděli,“ řekl předseda krajské organizace Miloslav Wasserbauer. „Už v loňském roce jsme se v Babicích sešli a zavzpomínali na tragickou událost. Kromě projevu Karla Jandy dojde na představení nové knihy, která je věnována Babicím. Jejím autorem je Stanislav Kábele,“ doplnil předseda klubu.

Nová kniha

Nová publikace, která se v současné době tiskne obsahuje fakta ze všech dostupných archivů a její autor se vzpomínkové akce v Babicích rovněž zúčastní.