Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mzda lidí na veřejných pracích se zvýší, obce to ale nezatíží

Třebíčsko - Za letošní první pololetí vzniklo jen v okrese Třebíč přes čtyři sta veřejně prospěšných pracovních míst. Většinu z nich vytvořily obce a nemohou si je vynachválit. Mzdu totiž hradí Úřad práce ČR a s vyšší minimální mzdou má jeho příspěvek vzrůst.

3.8.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/ Z. Traxler

Dvěma dlouhodobě nezaměstnaným mohli pomoci například zastupitelé Cidliny. Jedinou investicí z obecního rozpočtu bylo zakoupení traktůrku a motorové kosy na sečení trávy a sněžné frézy. „Práce se pro ně vždycky najde. Jsme s nimi maximálně spokojeni. Využíváme toho už několikátým rokem," řekl starosta Miroslav Smetana.

„Udržují veškerá veřejná prostranství, včetně těch hůř přístupných, na podzim uklízí listí nebo pomáhají při opravě střechy kulturního domu. Pracují ale i v okolí Cidliny, kde likvidují černé skládky, a pravidelně udržují polní cestu k Babicím, kudy chodí lidé do kostela. Vysázeli tam i lipové stromořadí," vylíčil starosta obce.

Zaměstnanci na veřejně prospěšných místech tam mají smlouvy od 1. května do konce roku. „Délka poskytování příspěvku vychází z požadavků a potřeb zaměstnavatele, maximální délka je ale podle zákona o zaměstnanosti dvanáct měsíců," upřesnil mluvčí krajské pobočky Úřadu práce ČR Miloš Zauf.

Nezdaněný měsíční příjem zaměstnance s plným pracovním úvazkem činí 10 720 korun, čistého dostane osm tisíc, tedy minimální měsíční příjem. Podle Smetany je to dobrá příležitost pro řadu nezaměstnaných. „Zlepší se tím i jejich pracovní návyky, a v budoucnu tak třeba lépe najdou uplatnění," zamyslel se starosta Cidliny.

Podobně spokojení jsou také v Litohoři, k současným dvěma zaměstnancům zažádali tamní zastupitelé vytvoření dalšího místa. „Starají se o úklid veřejných prostranství, vypomáhají v obecním lese, uklízí prostory kulturního domu a tak dále," vyjádřila se starostka Litohoře Lenka Venhodová. Vytvořená pracovní místa v obci většinou obsadí místní. „Není to podmínkou, ale my je upřednostňujeme. Samozřejmě že pokud by nikdo z občanů neměl zájem, tak jsme ochotni vzít i někoho z okolí," doplnila.

Příspěvku ministerstva sociálních věcí, ze kterého prostředky na mzdy veřejně prospěšných zaměstnanců plynou, využívají hlavně dlouhodobě nezaměstnaní. „Nejčastěji ve věkovém rozmezí 25 až 55 let a podle dosaženého vzdělání ti s výučním listem," dodal Zauf.

Od 1. srpna začalo platit nařízení vlády o zvýšení minimální měsíční mzdy z osmi na osm a půl tisíc korun a hodinové ze 48,10 korun na 50,60 korun. Vliv to bude mít i na výši příspěvku na veřejně prospěšné práce. Některé obce se obávaly, že rozdíl mezi dnešní a ještě včerejší minimální mzdou budou muset hradit ze svých rozpočtů.

Obce si nepohorší

„Dotazoval jsem se na to na Úřadu práce a bylo mi řečeno, že se to bude řešit dodatkem ke smlouvě mezi úřadem a obcemi a my pak dalším dodatkem k pracovním smlouvám. Nejprve si to ale musí vyřešit Úřad práce, my do tohoto procesu nemůžeme bez jeho vědomí a souhlasu zasahovat," podotkl cidlinský starosta Smetana.

Rozdíl mezi dnešní a ještě včerejší minimální mzdou ale obce hradit nebudou muset. Úřad práce má údajně možnost poskytovat příspěvek na veřejně prospěšné práce až do výše 15 tisíc korun již od letošního ledna.

„Výše příspěvku ke mzdě na VPP tedy už může převyšovat zvýšení minimální mzdy. Nová výše minimální mzdy tak nebude mít dopad na příspěvek na veřejně prospěšné práce," ubezpečila mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí Štěpánka Filipiová.

Autor: Kamil Černý

3.8.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Třebíčští Snipeři vyloupili Bystřici

Ilustrační foto

Tři roky zákazu činnosti. Ochránce zvířat Ondráček se však k soudu nedostavil

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Mladý muž napadl v parku ženu ležící na lavičce

Třebíč - V parku na Gorazdově náměstí v neděli po půlnoci čtyřiadvacetiletý muž napadl a zranil ženu. „Policisté přijali na tísňové lince 158 oznámení, že se z části parku u ulice Smrtelná ozývají rány a křik. V parku policisté nalezli zraněnou ženu, nikdo další se zde nenacházel,“ řekla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení