Zatímco v průběhu mysliveckého roku 2011 (od 1. dubna 2011 do 31. března 2012) se podařilo snížit stavy divočáků o necelé dva tisíce kusů, v následujícím roce to bylo o 1 500 víc. „Zřejmě je to tím, že před rokem byla nadúroda žaludů a zvěř zůstávala v lesích, kde se rozmnožila. Myslivci se k ní hůře dostávali. Teď jsme měli příhodnější podmínky, divočáci museli za potravou migrovat a my jsme měli větší šanci," řekl jednatel Okresního mysliveckého sdružení Třebíč Josef Venhoda.

Své o tom ví i myslivecký hospodář honitby Dešov, kde byli nejpilnější. Na rekordu se podíleli 218 divočáky. „Je to velký nárůst, léta předtím jsme mívali vždy jen kolem sta kusů," upozornil na dvojnásobný nárůst Miloš Bobu.

Myslivci prý nemohou na černou zvěř vystřelit celoročně. Pro dvou- a víceleté kusy platí doba hájení a jejich neomezený odlov povoluje legislativa jen od začátku srpna do konce prosince. Navíc většinu divočáků odstřelí myslivci v období od listopadu do konce ledna. „Je to noční zvěř, kterou můžeme bezpečně odlovit jen na sněhu, kde je dobře vidět," vysvětlil Venhoda.

Nové škody

Jestli rekordní odlov povede ke snížení škod, nikdo neví. Už během jara se ale objevily na loukách Zemědělského družstva Okříšky, které požaduje téměř 50 tisíc korun po Mysliveckém sdružení Přibyslavice. „Naše pozemky spadají do několika honiteb, někteří myslivci dělají prevenci, snaží se, jiným stačí puška na rameni. Když je pak vyzvete k řešení problému, tak na to zareagují tak, že vás ještě víc naštvou. Už to dál nelze tolerovat," řekl předseda družstva Jaroslav Ježek.

Výsledkům loňského snažení myslivců nevěří, stejně jako případnému snížení škod v budoucnu. „Statistika je přesný součet nepřesných čísel. Někde možná takové problémy nemají, u nás je to ale rok od roku horší," upozornil s tím, že vymáhání škody za rozryté louky se může dostat až k soudu. „Zřejmě to dopadne tak jako v Budkově, kde se zemědělec s myslivci soudí. Rozryté louky jsme už upravili, teď jsem ale na jedné z nich a je poškozená znovu," postěžoval si včera krátce před polednem Ježek.

Z nečinnosti ale prý myslivce nikdo podezřívat nemůže. „Zaznamenali jsme rekordní odlov, děláme, co můžeme. Naše motivace je přece jasná. Nemáme zájem na tom, aby vznikaly škody, protože je rukou nerozdílnou a ze svého zaplatí členové mysliveckého sdružení," podotkl Venhoda.